Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Blog

Měsíc bez odpadu

Září je v Bráně ke zdraví již tradičně měsícem bez odpadu. První zářiový týden se totiž koná již pátý ročník akce Týden bez odpadu. Jedná se o mezinárodní událost, která se snaží lidem přiblížit informace o možném redukování jejich odpadu. Každý malý krůček k redukci vašeho odpadu je velkým skokem k ochraně naší planety před hromaděním a znečištěním.

Nejedná se pouze o třídění odpadu, ale hlavně o jeho redukci v prvotní fázi-nákupu.

Ideálním prvním krokem je výměna jednorázových věcí za věci znovupoužitelné a nákup co nejvíce položek bezobalově. Nahradit tak můžete jednorázové pleny za látkové, jednorázové ženské hygienické pomůcky za menstruační kalíšek, nebo látkové vložky, lahve, obaly na svačinupytlíky a tašky a mnoho dalšího.

Akci opět pořádá uskupení Czech zero waste, které má na kontě i krásnou publikaci Život skoro bez odpadu, kde je nespočet rad, tipů a triků, jak omezit odpad ve všech oblastech našeho života.

V Bráně jsme se rozhodli, že týden nestačí, a tak jsme jako bezodpadový vyčlenili celý měsíc. Můžete se těšit na slevu bezobalových produktů jak v prodejně zdravé výživy, tak v ekodrogerii na Orlí 17.

Zdravá výživa si pro Vás připravila akci 10 % na bezobalové nákupy a ekodrogerie každý týden zlevní část svého bezobalového sortimentu.

     

V prvním týdnu si 10 % slevy vyslouží stáčené prací gely, druhý týden bezobalové přípravky na úklid. Ve třetím týdnu můžete nakoupit se slevou 20 % veškeré bezobalové sprchové gely a v dalším týdnu se stejnou slevou bezobalovou vlasovou péči. Poslední tři zářiové dny u nás můžete pořídit se slevou 20 % bezobalovou variantu olejů - Medvídka, Delfínka a mandlový olej od značky Eone.

 

Jsme rádi, že Vám záleží na životním prostředí a zajímáte se o možnost redukce odpadu společně s námi.

Vítáme nový školní rok

Prázdniny jsou nenávratně za námi a děti se opět chystají usednout do školních lavic. Některé děti se do školy vrací po opravdu dlouhé pauze, a proto může být náročnější vzpomenout si na všechny potřeby a pomůcky, které s sebou potřebuje. Proto jsme pro vás připravili malý nástřel toho, co by vašim dětem nemělo chybět.

Základem je určitě vyvážená svačina, popřípadě oběd, který udrží děti bdělé a soustředěné. A do čeho svačinu zabalit?

Pro menší školáky je ideální variantou krabička s názvem Zdravá sváča, je lehká, s praktickou přepážkou například k oddělení pečiva od zeleniny. Krabička je vyrobena z BPA free plastu a je dostupná v několika barevných variantách. Děti jistě ocení i možnost vložení vlastního obrázku, fotky či rozvrhu hodin na vrchní stranu krabičky.

Další variantou jsou plastové krabičky Biodora, které jsou k dispozici v několika velikostech samozřejmě jsou vyrobeny také z BPA free plastu.

Praktickým řešením pro školáky i pracanty jsou dózy, pytlíčky, nebo ubrousek od Tierra verde. Do ubrousku svačinu snadno zabalíte a pochutnáte si na ní na prostřené lavici/stolu. Některé školy takovéto ubrousky na lavici dokonce vyžadují.

 

Pro odpůrce plastových nádobek jsou ideální nerezové dózy Slice of Green, které jsou rovněž v různých velikostech a variantách. Já nedám dopustit na kombinovanou dózu Panna, která v sobě skrývá hned tři krabičky a je tak vhodná na kombinovaná jídla, nebo na více svačinek.

Kromě dóz a krabiček na svačinu můžete svým dětem připravit i chutné smoothie, přesnídávku, nebo jogurt do znovuplnitelných kapsiček Zebra & Me. Jedná se o praktické a skladné řešení bez nutnosti použití lžičky a díky vtipně řešenému designu se za něj nemusí stydět ani dospělák. Taková energií nabitá svačinka v podobě rozmixovaného ovoce, zeleniny, oříšků a mnoha dalšího se může stát chutnou záchranou v nabitém pracovním dni.

Další důležitou součástí každého dne je dodržování pitného režimu. A ten se samozřejmě lépe dodržuje z krásné lahve dle vašeho výběru, nebo přímo na přání vašeho dítka. Pro menší děti je vhodnější volit lahve z BPA free plastu, protože je lehčí a samozřejmě odolnější než ostatní materiály. Dle věku a preferencí vašich dětí volte mezi Zdravou lahví s klasickým „pítkem na kolo“, nebo láhví Equa s širším hrdlem.

Výborným řešením jsou také nerezové lahve PURA, které díky vyměnitelným hrdlům rostou s vašim dítětem-od dudlíku, přes brčko až po klasický „big mouth“ vršek. Nerezové láhve PURA jsou k dispozici i v termo variantě.

Pro větší děti, studenty i dospělé je vhodným materiálem určitě sklo. Za mě se jedná o nejpříjemnější materiál, z kterého každodenně ráda piju bez pocitu, že láhev jakkoli pozměnila chuť nápoje. Designově zajímavě řešené jsou skleněné lahve Equa, nebo lahev s jemným designem od Tierry Verde.

Nedílnou součástí školní výbavy, na kterou můžeme v chaotickém začátku školního roku často zapomenou jsou potřeby na výtvarnou výchovu. Vodovky, olejové pastelky, tužky, voskovky, nebo třeba také kufřík, podložka na lavici, či zástěra. Dalším pomocníkem je určitě praktický deníček, nebo úkolníček a spousta různých sešitů, aby děti ihned věděly, který mají na jaký předmět.

Nakonec je třeba zmínit i zábavu na přestávky, či volné hodiny. Děti, které mají k dispozici školní dvůr určitě ocení skákací gumu, švihadlo, bublifuk, nebo barevné křídy. Při špatném počasí, nebo v prostorách, které nejsou stavěné na takovouto zábavu děti jistě potěší kaleidoskop, přepisovací tabulka, nebo krásné hry od Lucie Ernestové.

Většinu zmiňovaných výrobků naleznete na našem eshopu a ty ostatní na naší pobočce v Brně na Orlí 17, kde vám s výběrem rády pomůžeme.

Přeji Vám i vašim dětem klidný začátek nového školního roku a mnoho energie a síly v jeho průběhu.

 

 

 

 

 

 

Bezplenková komunikační metoda - shrnutí

Bezplenková komunikační metoda (dále BKM) neboli přirozená hygiena nemluvňat je způsob péče o děti, který praktikují rodiče na různých místech světa. V Asii, Jižní Americe, Africe a který se vrací i zpět do Evropy. Miminka hned po porodu mají schopnost vědomě uvolňovat své svěřače. Neumí je vědomě zadržet, to se teprve učí a trénují.  V BKM se využívá této schopnosti a rodiče jim umožňují, aby svou potřebu vykonali mimo své oblečení, vně svého „hnízda“.

Metodu začínáme praktikovat co nejdříve, maximálně do šestého měsíce. U starších dětí je to již klasické učení na nočník, u kterého můžeme využívat prvky z BKM. Miminka na nočník neposazujeme, ale držíme je nad vhodnou nádobou, miskou, umyvadlem či toaletou v klubíčku. Ve stejné klubíčkové poloze, jako je často nosíme, protože jsou na ni děti zvyklé z bříška a tuto polohu milují. Nezáleží na tom, zda děti plenky nosí nebo ne. Ve většině případů plenky mají jako pojistku. Ale záleží nám na komunikaci s dítětem.

Díky praktikování BKM vzniká velmi blízký vztah s dítětem. Děti jsou klidnější, méně uplakané, netrpí na bolesti  bříška, zpravidelní se jim vylučování a netrpí na opruzeniny, jelikož jsou většinu doby v suchu. Také spotřebujeme méně plenek, a proto je BKM nejvíce ekologickou variantou přebalování. A samozřejmě se děti naučí samy chodit na nočník mnohem dříve než děti, se kterými tuto metodu nepraktikujeme. Poslední dvě zmíněné výhody jsou ale jen bonusem navíc, nikoliv hlavní motivací proč rodiče BKM praktikují.

Základní pilíře BKM jsou tyto:
Signály dítěte
Časování
Intuice
Čůrací zvuk

BKM můžeme praktikovat na celý úvazek nebo jen na částečný. Můžete ji praktikovat za všech okolností nebo si určíte sami dobu, kdy praktikování budete zkoušet. Vždy je ale důležité, abyste byli klidní a trpěliví, a nenakládali na sebe nebo své dítě příliš velká očekávání a při nezdaru případné pocity viny. Pokud by se u vás neklid a stres projevil, je lepší dát si na pár dní pauzu a vrátit se k praktikování později.

Své zkušenosti s BKM shrnuje jedno z praktikujících maminek takto:
S bezplenkovou komunikační metodou jsem se poprvé setkala u kolegyně a popravdě, při pohledu na kamarádku, která běhala k umyvadlu s miminkem v klubíčku, jsem si myslela, že je to jen nějaký výmysl alternativních matek. Po odchodu mi to však nedalo spát. Začala jsem vyhledávat informace na internetu a do Brány k dětem přišla na kurz. S půlroční dcerkou jsem začala BKM praktikovat. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a Agátka čůrala do umyvadla nebo do nočníčku. Otočil se mi svět a Agátka byla jeho středobodem. BKM jsem přizpůsobila běh domácnosti, režim dne i přebalování. Nastalo ale období stagnace a moje únava. Čím víc jsem se snažila, tím více Agátka stávkovala. Nevěděla jsem, kde dělám chybu, co se stalo? Ke dvěma holčičkám se mi narodila třetí dcerka, se kterou jsem BKM praktikovala hned po narození. Jaký zlom! Hanička bezplenkovala již od porodnice. Uvědomila jsem si, že je potřeba přestat tlačit na pilu. BKM jsem vzala jako běžnou a milou součást našeho života i režimu malých dětí. Období úspěchů střídaly pauzy a stagnace dětí i mě. Po pokroku v oblasti motoriky nastal vždy krok zpět v oblasti BKM. Za pár dní se vše opět urovnalo. Odplenkovaly se obě téměř současně. Agátka ve třech a půl letech a Hanička v roce a půl. Obě bez stresu a s pohodově naladěnou matkou. Se čtvrtým miminkem jsem opět začala již v porodnici. Připravena na všelicos, vybavena spoustou zkušeností a trpělivostí. Okolí také začalo více spolupracovat (manžel, babička…). A praktikujeme ji i s pátým miminkem. BKM je součástí našich dnů. Je tady a já jsem za ni šťastná a jsem jí vděčná, že mě naučila nejen trpělivosti, ale i individuálnímu přístupu ke každému dítěti, dala mi nový rozměr, čas i prostor pro vnímání okolí. Je jednoduše tady, jako kojení, starost o děti nebo vaření pro sedmičlennou rodinu. Nic víc, nic míň. 

Veronika Hegerová, maminka pěti dětí

Více se o bezplenkové komunikační metodě dozvíte z ebooku "Zjednodušte si rodičovství díky BKM", který je ke stažení vpravo na  stránkách Brány k dětem.

text: Lucie Harnošová