Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Zápisník příspěvky '2023' 'leden'

Mindfulness IV.

Balanc v životě

Každodenní snaha. Každodenní odpuštění. Každodenní laskavost. Rutina. Maličkosti. Pozoruj. Naslouchej.
 

Růst

Každý den se zkuste posunout dál. Naučte se něco nového, v něčem se zlepšete. Pár minut denně Vám stačí k tomu, abyste se za půl roku dostali na místo, o kterém se Vám ani nesnilo. To platí u cvičení, učení se, tančení, vděčnosti.. dělejte malé krůčky a dělejte vě vědomě.

Špatný den

Blbě se vyspíte, vstanete z postele levou nohou a máte pocit, že celý den je k ničemu? I takové dny jsou. V těchto dnech na sebe buďte zvláště milí. Zastavte se, prociťe to, dovolte si cítit se mizerně. Pak tuto skutečnost zkuste odložit a příliš ji nepitvejte. Udělejte si něčím radost, nebičujte se. Zhluboka se nadechněte, a pak to pusťte.

Ranní rutina

Na tom, jak začnete svůj den opravdu záleží. Zkuste ráno místo po telefonu sáhnout po knize, nebo po deníku. Zapište si co se Vám zdálo, co se Vám honí hlavou, co Vás čeká a jak se cítíte. Dejte si výživnou snídani, Načerpejte energii a doplňte dostatek tekutin.

Večerní rutina

Večerní rutina je stejně důležitá jako ta ranní. Po celém dni je potřeba se zastavit a zvědomit si události uplynulého dne. Sedněte si, uvařte si čaj a uzemněte se. Napište si, co se událo, co Vás rozhodilo, co Vás potěšilo, za co se stydíte a hlavně, za co jste vděční. Odložte telefony, vypněte obrazovky. Pusťte všechny myšlenky, vezměte si knihu a relaxujte. Poté si můžete jít lehnout s čistou hlavou.

Dělejte to, co máte rádi.

Na prostředí ve kterém se pohybujete záleží. Měli byste se cítit uvolněně a věci dělat s lehkostí. Obklopte se správnými lidmi a mluvte spolu laskavě a na rovinu. Poslouchejte své tělo a svoji intuici. Nebojte se dělat změny a nezůstávejte tam, kde je Vám to nepříjemné. Pozorujte, jak Vaše proměna mění Vaše okolí. Buďte otevření a všímejte si maličkostí.

 

Cesta do přítomného okamžiku

 

Buď v klidu. Pozoruj. Naslouchej.

Dýchejte

K trénování všímavosti stačí, když se několikrát denně zastavíte a párkrát se vědomě nadechnete a vydechnete. Pozorujte, co s Vámi vědomé dýchání dělá. Pozorujte, nehodnoťte.

Pište

Co se Vám honí hlavou? Myšlenky, starosti, nápady.. hoďte je na papír. Při psaní jsme v přítomnosti. Při psaní přemýšlíme jinak a díváme se na věci z jiného úhlu. Odložte všechno, co se Vám honí hlavou. Napište proč jste na sebe hrdí, co Vám udělalo radost a za co jste vděční.

Cvičte

Naše tělo bylo stvořeno k pohybu. Pohyb Vám dodá energii, zlepší fyzičku ale podpoří i psychickou odolnost. Při pohybu si dejte "check-in" sami se sebou. Zaměřte se na to, jak pohyb rozproudí krev. Uvědomte si, co všechno Vaše tělo dokáže.

Vytvořte si rutinu

Začtněte den smysluplně, sepište si myšlenky, zacvičte si, dodejte tělu energii dobrou snídaní. Večer si uvědomte, co všechno se přes den událo. Srovnejte si myšlenky, vypněte obrazovky a relaxujte, ať můžete jít spát s čistou hlavou.

Ukliďte si

Čistý a světlý prostor kolem Vás ve Vaší mysli vyvolá klid a Vy se budete moct zhluboka nadechnout. Svoji všímavost můžete prohlubovat i při samotném úklidu. Soustřeďte se na danou činnost a ostatní myšlenky nechte plynout.

Pozorujte

Co vidíte kolem sebe? Všímejte si detailů a (ne)všedních maličkostí. Pozorujte bezstarostnost dětí, vrásky Vašich přátel, které jim kolem očí tvoří smích. Všímejte si krásy přírody a dokonalosti zvířat.

Dejte si sprchu

Kolik nápadů a řešení k Vám přišlo ve sprše? Pokud nevíte kudy kam, jste frustrovaní, dejte si sprchu. Na kapkách vody, které na Vás dopadají je něco magického. Užijte si tekoucí vodu a ticho přítomného okamžiku. Sprcha Vám navíc dodá energii a rozjasní vnímání.

Žijeme dnes, ne zítra

Mindfulness III.

Vidím,slyším,cítím

Všímavá technika, která vás dokáže ve vypjatých situacích rychle hodit do klidu

Přepadl vás stres? Přišly na vás obavy? Zlobíte se? Zkuste se na chvíli zastavit a udělat těchto 5 jednoduchých kroků:

5 věcí, které vidím

 • rozhlédněte se kolem sebe a všimněte si pozorně pěti předmětů, které vidíte. Můžete si je v duchu pojmenovat. Zkuste si každou věc rychle, ale pozorně prohlédnout. Vnímejte tvary, barvy, jako byste daný předmět viděli poprvé. Vnímejte, nepřemýšlejte.

4 zvuky, které slyším

 • uvědomte si čtyři zvuky ve svém okolí. Každému zvuku malou chvilku naslouchejte. Zvuky si pojmenujte: tikot hodin, zpěv ptáků, štěkot psa, hučení počítače,...

3 hmatové vjemy

 • vnímejte postupně jakékoliv tři hmatové vjemy a opět si je pojmenujte, například: dotek zad s opěradlem židle, dotek chodidel s podlahou, dotek rukávů na pažích.

2 vůně

 • najděte dvě vůně nebo pachy. K něčemu si přivoňte a vůně si pojmenujte: vůně čaje, vůně mýdla na pokožce.
1 chuť
 • uvědomte si chuť, jakou právě cítíte ve svých ústech a pojmenujte si ji, například: chuť kávy a sušenek.
Účelem techniky je přesměrovat vaši pozornost od stresujících myšlenek ke smyslovému vnímání. Vlastní myšlenky a obavy totiž často ještě více zesilují nepříjemné emoce. Vaše smysly vás zakotví v přítomnosti. Navíc vás mohou ujistit, že teď, v tuto chvíli jste v bezpečí. (čerpáno z webových stránek www.adpontes.cz)
 

Dýchám, tedy jsem

Zaměření se na dech jako základní technika zpřítomnění se a ukotvení se
 

Proč zrovna dech?

Je to jednoduché - naše tělo neustále dýchá, děje se, aniž bychom na něho museli myslet. Dech je stále s námi. Díky tomu, když se zaměříme na dech, dostáváme se do oblíbenho "tady a teď". Prostě jen dýchejte.
K trénování všímavosti stačí, když se několikrát denně zastavíte a párkrát se vědomě nadechnete a vydechnete. Pětkrát, desetkrát. Záleží na vás. Jen pozorujte, nijak svůj dech neovlivňujte.
 
 

Dechová matematika

Chcete se více zaměřit na dech?
Propojte dýchání s čísly: Pomalu se nadechujte a počítejte do pěti. Vydechujte a počítejte opět do pěti. Opakujte 5x.
To stejné zopakujte s počítáním do šesti.
 
Při nádechu myslete na to, jak vám vzduch pomalu vchází do úst nebo nosních dírek, plní plíce a při výdechu zase jemně proudí ven.
Při nádechu počítejte do čtyř. Při zadržování vzduchu v plicích počítejte opět do čtyř a nakonec při výdechu opět do čtyř. Párkrát zopakujte.
 
Buďte k sobě laskaví a nezlobte se na roztříštěnost vaší mysli. Pojmenujte si, co vaše myšlenky rozptyluje, jen si to popište a vraťte se opět k dechu. Postupně zjistíte, že dokážete být stále více a více všímaví a ukotvit mysl lehčeji a lehčeji.
Mindfulness II.

Vědomé stravování

Jaké máte stravovací návyky?

Jak často se Vám stane, že vynecháte oběd a po příchodu domů bezmyšlenkovitě sníte dvakrát tak velkou večeři, která je složená ze zpracovaných a nevýživných potravin, a ještě si k tomu pustíte televizi? Dnešní uspěchaná doba nás odvádí od vědomého stravování. Jídlem zaháníme emoce, přejídáme se a snažíme se získat dostatek energie. Naše pozornost směřuje k ruchu kolem nás, k našim telefonům a dalším povinnostem.

Začnete-li se na jídlo soustředit a začnete-li jej vnímat, můžete znovu získat kontrolu sami nad sebou. Vědomým stavováním podpoříte funkci metabolismu, můžete snížit záchvatovité přejídání a budete se cítil lépe.

Jak vypadá vědomé stravování?

 • Vyhraďte si na jídlo čas. Naplánujte si, co kdy budete jíst,
 • Jezte v klidu, v tichu, odstraňte z místnosti všechno rozptýlení,
 • Zapojte při jídle všechny smysly. Soustřeďte se na to, jak jídlo vypadá, jak voní. Zaměřte se na veškeré chutě, které cítíte, poslouchejte křupání, jezte rukama.
 • Myslete na to, že jíte. Jezte pomalu a žvýkejte.
 • Nepřejídejte se.

A co ještě?

 • Poslouchejte se. Tělo si samo řekne, na co má chuť. Máte-li zrovna chuť na čokoládu, dopřejte si jí. Vychutnejte si ji. A nemějte potom výčitky, protože ty Vám ublíží více, než samotná čokoláda.
 • Udržujte balanc. Jezte pravidelně, ve stejný čas.
 • Vyhledávejte lokální a sezónní potraviny. Jídlo by mělo být co nejčerstvější a chemicky nezpracované. Vybírejte si kvalitní potraviny.
 • Po jídle se zaměřte na to, jak se cítíte, jak Vám chutnalo, co ve Vás jídlo vyvolalo.

Pro začátek si vyberte jedno jídlo denně, ke kterému budete přistupovat vědomě. Až se pro Vás toto jídlo stane jednodušším, zaměřte se i na další jídla.

Vědomé bytí

Jaký vztah máte ke svému tělu? Jak se ve svém těle cítíte?

Cvičíte? Hýbete se? A děláte to proto, abyste zhubli - bičujete se - nebo cvičíteproto, abyste se cítitli dobře a dali tělu to, co potřebuje?

Tělo nebylo stvořeno k lenošení, ale k pohybu.

Pohyb Vám dodá energii, zlepší fyzičku ale také velmi jasně zapůsobí Vaši psychiku - zlepšení soustředění, zvýšení motivace, snížení úzkosti, lepší odolnost vůči stresu...

20 minut denně

Najděte si na pohyb čas. A hýbejte sehlavně proto, že můžete. Vystupte o zastávku dřív, tancujte při vaření večeře, při vynášení koše obejděte blok... Při každém pohybu zkuste být napojení na sebe a své tělo.

Dejte si "check-in" sami se sebou. Uvědomte si, jak se cítíte, zaměřte se na to, jak ve Vás pohyb rozproudí krev. Uvědomte si pohyb svalů a co všechno Vaše tělo dokáže. Uvědomte si, kde jste, co děláte.

Vědomá procházka

Zkuste někdy vyrazit ven bez sluchátek. Projděte se přírodou a zaměřte se na zvuky, vůně a barvy kolem sebe. Jděte bosky a propojte se se Zemí.

Pokud jdete městem, pozorujte lidi, které máte kolem sebe. Zaměřte se na okolní šum. Zvedněte hlavu a rozhlédněte se. Buďte chvíli přítomni ve svém těle.

Mindfulness I.

Mindfulness - naučte se větší všímavosti

Hektický konec roku je za námi, všechny oslavy s ním spojené také. Pro někoho to byl relaxační čas, pro mnoho z nás to ale kolikrát byla výzva. Vše skloubit, naplánovat, nachystat, poklidit.
To vše už ale máme za sebou a nyní můžeme konečně odpočívat. Jen tak být. Nabírat sílu na jarní paprsky a do té doby plynout. Stejně jako to vidíme v přírodě.
Tento poklidný čas můžeme využít různými způsoby a my vám přinášíme tip na jeden z nich. Pojďte se s námi otevřít větší VŠÍMAVOSTI. Dejte voraz multitaskingu a přesycení dnešní doby, nebuďte pořád na mobilu a ponořte se do tzv. MINDFULNESS (neboli všímavost). A co se vlastně za tímto stále častěji skloňovaným názvem skrývá?

Všímavost je schopnost plně prožívat přítomnost, zvládat přitom své emoce a zachovat si odstup od posuzujících myšlenek. Všímavost znamená uvědomovat si se zájmem a lehkostí, co se právě teď děje uvnitř nás i kolem nás. Všímáme si, co vnímáme smysly, jaké myšlenky nás napadají, jaké emoce prožíváme, co nám říká naše tělo a jak je přítomnost propojena se vzpomínkami na minulost a tím, co očekáváme v budoucnosti. jednoduše napsáno, jde o to být co nejvíce v přítomném okamžiku, v oblíbeném mottu "Tady a teď".

Že to zní hezky, ale hůř se to realizuje? Máme pro vás dobrou zprávu! Postupným procvičováním, uvědomováním, korigováním svých myšlenek a schovívavostí k sobě samému lze všímavost více a více zařazovat do svého života. 

Odložte telefon

Už jste někdy spočítali, kolik času trávíte na mobilním telefonu?
Můžete mrknout třeba do nastavení ve Vašem mobilu a zjistit si čas strávený u jeho obrazovky.

Telefon je věc, bez které neopouštíme domov. Nosíme jej vždy při sobě. Jsme na něm přilepeni ve frontách, na zastávce, v MHD, máme jej na stole u jídla, odbíhá nám k němu pozornost, když se s někým bavíme a bohužel na něm scrolujeme i když si hrajeme s dětmi... Neustálé kontroly obrazovek. Počítání sledujících, komentářů a srdíček. Máme strach, že něco zmeškáme.

Může se nám zdát, že slyšíme své vyzvánění, nebo nám dokonce může připadat, že nám telefon vibruje v kapse. A to je nejvyšší čas jej odložit.

Naučili jsme se být neustále připojení a v průběhu dne se k nám dostává mnohem více informací, než náš mozek dokáže pojmout. Cítíme se vyčerpaní a místo toho, abychom se šli projít nebo si zacvičili, zapneme si reels na TikToku a to nás vyčerpá ještě více.

Zkusme občas vypnout. Odložme telefony a věnujme se lidem, které máme okolo sebe. Pokud zůstaneme příliš dlouho připojeni, budeme sice znát životy všech ostatních, ale zmeškáme ten svůj.

My v Bráně zavádíme jeden den úplně offline.

Doporučujeme shlédnout film The Social Dilemma
a sledovat profil Replug me díky kterému se můžete naučit mít zdravý vztah k technologiím i k sobě samým
Zároveň se můžete zapojit do Replug me challenge, která vám poradí, jak prostě vypnout...

Tipy

 • Nastavte si kolik času můžete strávit na jednotlivých aplikacích
 • Používejte aplikace jako je Plantie, Forest: Focus for Productivity, Focus keeper.. nebo cokoliv, co Vám při práci vypne telefon
 • Potivě si nastavte režimy v telefonu - režim na práci, který Vám vypne upozornění na sociálních sítích, a režim na spánek, který může nejen změnit podsvícení telefonu a ztlumit modré světlo, ale vypne Vám veškeré upozornění na telefonu a Vy můžete nerušeně odpočívat. 

Jak se teď cítím?

Zvědomte si své potřeby. 

Zkuste týden v kuse několikrát denně se zastavit a zeptat se: "jak se teď aktuálně cítím?" "Co teď zrovna potřebuji?"
Že na to určitě zapomenete? Využite technologii a nastavte si hned několik budíků na mobilu, které vám to připomenou. Ideální interval je každých 30 minut. Stačí opravdu chvilka. Vypnout budík/nastavit další, zastavit se, zeptat se. Případně udělat krok k tomu cítit se lépe/uspokojit svou aktuální potřebu.
Další týden interval prodlužte na každou hodinu.

"Light verze" předchozího cvičení:

Alespoň jednou během dne se na chvilku zastavte a dejte se krátký "check-in" sami se sebou, aneb uvědomte si, kde jste, co děláte, jak se cítíte a co se vám honí hlavou. Pak pokračujte v tom, co děláte. Toto uvědomění si "kde jsem a co se ve mně děje" pomáhá k navázání lepšího kontaktu sama se sebou a se svým tělem, což vede k lepšímu vyslyšení potřeb svého těla. 

Olejová péče o pokožku v zimě

Olejová péče o pokožku v zimě

Zataženo, větrno, deštivo, někdy dokonce i sněživo, teploty okolo nuly a nedostatek slunce. Stres, znečištěné ovzduší či nevyvážená strava a nedostatečný pitný režim - tohle vše se může projevovat na kondici naší pokožky. A co teprve střídání chladu a tepla. Zima, která nám při procházce leze až za konečky prstů, uvádí do volnějšího režimu naše mazové žlázy, čímž se snižuje tvorba ochranného filmu pokožky. Vysoké teploty v přetopených místnostech zase působí opačným efektem a ještě je v nich nižší vlhkost vzduchu, která způsobuje vysušování. Naše pokožka může být díky tomu přesušená, šupinatá, napjatá. Ve špatné kondici kromě kůže mohou být i lámavé nehty a roztřepené vlasy. Časté mytí horkou vodou a používání agresivních sprchových gelů či mýdel také přispívá k dalšímu vysoušení pokožky a jejímu podráždění.[1] Otázkou je, co s tím? Máme pro vás tip - dejte zelenou olejům a dopřejte si olejové hýčkání. 

Trocha teorie

Jako všechny ostatní orgány je i naše kůže chytrý kus člověka. Probíhají v ní důležité a komplexní procesy. Zajišťuje správnou termoregulaci a poskytuje ochranný film, který zadržuje v kůži dostatečné množství vody a nepropouští dovnitř cizorodé látky z vnějšího prostředí. Udržováním optimálního množství vody v kůži napomáhá její pružnosti a dobře hydratovaná pokožka je jemná, vláčná a elastická. 

Na správné kondici naší pokožky se podílí spousta látek a procesů. Pro zvídavé doporučujeme učebnice biologie a chemie, kde se dočtete o všech lipidech, ceramidech, epidermis a dalších radostech. My zde bohužel vyčerpávající faktografický exkurz neposkytneme, ale zmíníme alespoň několik důležitých pojmů.

Začneme humektanty. Jsou to ve vodě rozpustné látky s vysokou absorpční schopností a nejdůležitější je, přitahují vodu z vnějšího prostředí a epidermis. Pomáhají nám s hydratací, pokud se jich přirozenou cestou nedostává. Nejspíše je znáte ani o tom nevíte. Jsou to například kyselina hyaluronováaloe vera či glycerin.

Okluziva pokrývají vnější vrstvu pokožky a zamezují ztrátě hydratace. Zde přichází na řadu rostlinné oleje. A nejlepší jsou ty s vyšším obsahem kyseliny linolové jako je konopí, slunečnice, jojoba, hroznový či makový.

Emolienty změkčují, vyživují a vyhlazují pokožku, jelikož vyplňují prostory po olupujících se kožních buňkách, a pomáhají tak zmírnit odpařování vody z pokožky. A zase ty oleje, tentokrát například suchý olej skvalen, ricinovýmandlovýavokádový a rostlinná másla.[2]

Aby vše správně fungovalo jak má, je důležité oleje nanášet na vyčištěnou a navlhčenou pleť. Pokud tedy ošetřujete pokožku oleji, nezapomínejte na to, že oleje ji nezvlhčují, ale pouze v ní vlhkost uzavírají. Jednoduše řečeno.

Olej bez oleje s olejem

Rostlinné oleje neslouží pouze na vaření. Spektrum jejich využit je podstatně širší. Mimo jiné jsou pro své skvělé vlastnosti hojně využívány i v kosmetice. A určitě se je nemusíte bát použít na tělo v jejich základní, čisté formě. Druhů rostlinných olejů je nespočet. Získávají se lisováním či extrakcí ze semen a dužin plodů, na které si jen vzpomenete. A jelikož přirozeně obsahují mastné kyseliny, jež jsou nejvýznamnější složkou lipidů, slouží jako náhrada kožního mazu.[3] Část naneseného oleje a složek v něm obsažených se totiž dokáží, na rozdíl od vody, dostat pod lipidovou vrstvu pokožky, tím v ní jednak udržují vlhkost a nechají ji hydratovanou, a druhak zabraňují strašákovi jménem transepidermální ztrátou hydratace, která spolu s narušeným ochranným filmem dokáže způsobit opravdovou neplechu. Zapříčiňuje totiž vysušování pokožky, která se stává citlivou, s radostí nechává vykukovat na svět vrásky, široké póry a černé tečky. Působí tedy jako okluzanty či emolienty a pomáhají nám starat se o to, aby naše pokožka byla stále v kondici.[4]

Olej na suchou a citlivou pokožku

Pokud máte suchou a citlivou kůži, nebojte, není to hned symptom nějaké zákeřné kožní nemoci, může jít jen o dehydrataci. U lidí staršího věku je pak způsobena přirozenými projevy stárnutí. Již po 40 roce života se snižuje tvorba mazu, dochází tak k narušení kožního filmu a je tedy vhodné se relativně brzy začít poohlížet po dobré regenerační péči. Za vznikem suché pokožky však mohou stát i vnější faktory jako jsou změny klima, užívání léků, používání příliš agresivních kosmetických přípravků či nevyvážená strava. Suchou kůži poznáte dle šupinek, drsnosti, napětí a nepříjemného pálení a svědění.[5]

Mandlový olej se velmi dobře vstřebává, nezanechává pocit mastnoty, má silné regenerační a uklidňující účinky a obsahuje antioxidanty. Jako bonus je vhodný na všechny typy pleti, včetně té nejjemnější miminkovské, jelikož je velice jemný a nedráždivý. Najde využití u normální, aknózní, ekzematické i suché a popraskané pokožky. Arganový olej, marocké tekuté zlato, je opravdový univerzál. Má velmi nízkou komedogennost, některé studie jej dokonce doporučují při léčbě aknózní pleti, zároveň dokáže pečovat o pokožku suchou a uklidnit pleť po slunění. Bez problémů ho přijme i citlivá a podrážděná pokožka. Některé farmakologické vlastnosti arganového oleje jsou připisovány vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Kyselina olejová, mononenasycená mastná kyselina, oplývá terapeutickými vlastnostmi. Dále vysoký obsah linolenové kyseliny přispívá k hojivosti kožních zánětů. Antioxidanty tokoferoly odstraňují volné radikály.[6]

šípkovým olejem si zařídíte mladistvý vzhled pokožky natotata. Obsahuje vitaminy A, D, E, K a flaviody, a tak probudí k životu stárnoucí, unavenou pleť. Lehko vsakuje a nezanechává pocit mastnosti. Pozor jen na zbarvení, které může zanechat. Patříte-li mezi alabastrové krásky či krasavce nebude tento olej úplně pro vás.

Olej na ekzematickou a podrážděnou pokožku

Podrážděná a zánětlivá pokožka, to už není sranda, a vyžaduje nadstavbovou péči, nežli obyčejně vysušená pleť. Bohužel různých vyrážek a ekzémů existuje široká škála a někdy je i pro odborníka složité určit, co vás to vlastně trápí. Pokud váš stav není příliš vážný, ale stále bojujete s výskytem kožních obtíží, zkuste na ně jít přírodní cestou. Jestliže však trpíte vážnými kožními problémy, tak raději zajděte k odborníkovi a předejděte divokým experimentům na vlastí pěst. Někdy se to nemusí vyplatit.

Pupalkový olej můžete znát jako jeden z prostředků ke zklidnění při bouřlivé menstruaci. Jedná se však také o významný regenerační olej, který blahodárně působí při zánětlivých stavech pokožky, popáleninách, ekzémech a lupénce. Skvěle se hodí k ošetření suché a citlivé pokožky. Je zdrojem látek, které účinně působí při tvorbě buněčných membrán, udržují bariérovou funkci lipidů, váží vodu v pokožce a dalších bioaktivních látek, které se podílí na zklidňování zánětlivých projevů.

Nimbový olej je králem mezi smradlavými oleji, jelikož má velmi charakteristickou sirnou, nahořklou vůni. Také je ale i králem na ošetřování všemožných kožních neduhů. Akné, plísně a vyrážky se ho bojí. Opravdu, máme to vyzkoušeno. Také podporuje přirozenou regeneraci především mastné a problematické pleti. Používá se i k ošetření a péči o podrážděnou pokožku, při štípancích či drobných oděrkách.

Olej na mastnou a problematickou pokožku

Jak je to s mastnou pletí a oleji? Není pravdou, že používáním olejů se z vaší pleti stane pánvička na smažení. Nejprve je dobré udělat si takový malý výzkum, protože není olej jako olej. Existují oleje těžší a lehčí a liší se i obsahem mastných kyselin, které obsahují. Pro vás budou vhodnější ty s vyšším obsahem kyseliny linolové a ty, které mají nízkou komedogennost.

Konopný olej má moc uklidňovat podrážděnou a zanícenou pokožku, ošetří kožní neduhy jako je lupenka či atopický ekzém, snadno se vstřebává a to nejdůležitější, nemá tendenci ucpávat póry a obsahuje ty správné mastné kyseliny. Dokáže vybalancovat suchost a mastnost pleti, zvlhčuje ji a díky obsaženým antioxidantům chrání před volnými radikály. Viva la konopí.

Jojobový olej vlastně není olej ale vosk. Každopádně nejsme tu u zkoušky, a tak si můžeme dovolit ho zařadit do špatné kategorie. Jojobu ocení všechny typy pokožky včetně citlivé a mastné. Snadno se roztírá, snadno se vstřebává, jelikož se podobá lidskému sebu, a přispívá ke zmírnění produkce kožního mazu. Zvyšuje pružnost pokožky, zpomaluje stárnutí, blahodárně působí na rozpraskanou kůži, lze ho aplikovat na omrzliny, využít jako ochranu před sluncem, a tak dále, a tak dále. [7] Reguluje vlhkost kůže, jelikož nebrání odpařování vody a nepatří tedy mezi okluziva!

Slunečnicový olej může působit jako by tu byl omylem. Ale i tato surovina známá z kuchyní se velmi dobře vstřebává do pokožky bez zanechání mastného filmu, neblokuje póry a potěší problematickou pleť. Jeho emoliační a hydratační vlastnosti jsou na jedničku s hvězdičkou, tudíž ani suchá pleť nepřijde zkrátka.

A bát se nemusíte ani bambuckého másla. Jen ho nenanášejte ve velkých vrstvách a nezapomeňte pokožku pod ním hydratovat. Ačkoli je hutné, nemá tendenci ucpávat póry a je to ochránce do zimy jak dělaný.

Existují i další lehké oleje s nízkým stupněm komedogennost, tedy nižší tendencí k ucpávání pórů. Nicméně nic není stoprocentní, takže se může stát, že i velmi lehký olej bude vaše pleť odmítat, ale hutnější bez problémů vsákne.

 

Nevyžádané rady nakonec

Psát bychom o tomto tématu mohli dál a dál, snad by nám to hodilo i na knihu. Kdo by to ale čet. Musíme ale přidat pár mouder na závěr.

Začínáte-li s oleji a nejste si jisti, jestli je to cesta právě pro vás, kápněte několik kapek do vašeho krému a uvidíte, co se stane. Nevíte-li jaký olej je pro vás ten pravý, koukněte na již připravené směsi, které jsou ušité pleti a pokožce na míru a navíc většinou i krásně voní. A pokud jste olejoví nadšenci tak určitě nemusíte zůstávat u jednoho druhu, klidně si doma připravte směs přesně podle vaší potřeby či nálady. A nebo z toho, co je prostě a jednoduše po ruce.

 

Z čeho čerpáme

[1] RŮŽIČKOVÁ JAREŠOVÁ, Lucie. Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku. Dermatologie pro praxi [online]. 2012, 6(1) [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/der/2012/01/02.pdf
[2] KVITOK. Ako si vybrať správný pleťový krém/olejové sérum/ olej/ olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť. In: Kvitok [online]. 3. 2. 2021 [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: https://kvitok.sk/ako-si-vybrat-spravny-pletovy-krem-olej-olejove-serum-maslo-slahany-krem-mast/
[3] KOVACSOVA, Klára. Charakteristika rostlinných olejů uplatňovaných
v kosmetice. 
Zlín 2012. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická. Ústav technologie tuků, tenzidů a kosmetiky. Dostupné z:
[4]KVITOK. Ako si vybrať správný pleťový krém/olejové sérum/ olej/ olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť. In: Kvitok [online]. 3. 2. 2021 [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: https://kvitok.sk/ako-si-vybrat-spravny-pletovy-krem-olej-olejove-serum-maslo-slahany-krem-mast/
[5] RŮŽIČKOVÁ JAREŠOVÁ, Lucie. Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku. Dermatologie pro praxi [online]. 2012, 6(1) [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/der/2012/01/02.pdf
[6] ZAHIR. Účinky arganového oleje. In: Zahir Cosmetics [online] [cit.15. 1. 2022]. dostupné z: https://zahir.cz/obsah/11-arganovy-olej
[7]KOVACSOVA, Klára. Charakteristika rostlinných olejů uplatňovaných
v kosmetice. 
Zlín 2012. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická. Dostupné z: http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/24171/kovacsov%c3%a1_2013_bp.pdf?sequence=1&isAllowed=y