Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Blog

Jak pečovat o pleť a pokožku v zimě

Zataženo, větrno, deštivo, někdy dokonce i sněživo, teploty okolo nuly a nedostatek slunce - tak se v posledních letech projevuje zima v našich podnebných podmínkách. Nepříznivé počasí se spolu s dalšími faktory, jako je stres, znečištěné ovzduší či nevyvážená strava a nedostatečný pitný režim, může projevovat na kondici naší pokožky. A přiznejme si, že zima není úplně jednoduchým obdobím – letní dovolené v nedohlednu, málo slunce, málo světla, podrážděné žlučníky po vánocích a novoroční pracovní stresy. Uspěchaná doba se nám snadno vrývá do tváří i pokožky celého těla. (Pokud teda nemáte hlavu v totálním zenu.)

Trocha teorie

Jako všechny ostatní orgány je i naše kůže chytrý kus člověka. Probíhají v ní důležité a komplexní procesy. Zajišťuje správnou termoregulaci a poskytuje ochranný film, který zadržuje v kůži dostatečné množství vody a nepropouští dovnitř cizorodé látky z vnějšího prostředí. Udržováním optimálního množství vody v kůži napomáhá její pružnosti a dobře hydratovaná pokožka je jemná, vláčná a elastická. Zima, která nám při procházce leze až za konečky prstů, však uvádí do volnějšího režimu naše mazové žlázy, čímž se snižuje tvorba ochranného filmu pokožky. Vysoké teploty v přetopených místnostech pak působí opačným efektem a ještě je v nich také nižší vlhkost vzduchu, která způsobuje vysušování. V zimě také obecně přijímáme méně tekutin, což k vysušenému stavu pokožky jen přispívá. Ve špatné kondici kromě kůže mohou být i lámavé nehty a roztřepené vlasy. Časté mytí horkou vodou a používání agresivních sprchových gelů či mýdel také přispívá k dalšímu vysoušení pokožky a jejímu podráždění.[1]

Podtrženo sečteno - efekt sněhové koule, nabalování nepříznivých okolností, máme na světě!

Na správné kondici naší pokožky se podílí spousta látek a procesů. Pro zvídavé doporučujeme učebnice biologie a chemie, kde se dočtete o všech lipidech, ceramidech, epidermis a dalších radostech. My zde bohužel vyčerpávající faktografický exkurz neposkytneme, ale zmíníme alespoň několik důležitých pojmů.

Začneme humektanty. Jsou to ve vodě rozpustné látky s vysokou absorpční schopností a nejdůležitější je, přitahují vodu z vnějšího prostředí a epidermis. Pomáhají nám s hydratací, pokud se jich přirozenou cestou nedostává. Nejspíše je znáte ani o tom nevíte. Jsou to například kyselina hyaluronováaloe vera či glycerin.

Okluziva pokrývají vnější vrstvu pokožky a zamezují ztrátě hydratace. Zde přichází na řadu rostlinné oleje. A nejlepší jsou ty s vyšším obsahem kyseliny linolové jako je konopí, slunečnice, jojobahroznový či makový.

Emolienty změkčují, vyživují a vyhlazují pokožku, jelikož vyplňují prostory po olupujících se kožních buňkách, a pomáhají tak zmírnit odpařování vody z pokožky. A zase ty oleje, tentokrát například suchý olej skvalen, ricinový, mandlovýavokádový a rostlinná másla.[2]

Aby vše správně fungovalo jak má, je důležité oleje nanášet na vyčištěnounavlhčenou pleť. Pokud tedy ošetřujete pokožku oleji, nezapomínejte na to, že oleje ji nezvlhčují, ale pouze v ní vlhkost uzavírají. Jednoduše řečeno.

Olej bez oleje s olejem

Rostlinné oleje neslouží pouze na vaření. Spektrum jejich využit je podstatně širší. Mimo jiné jsou pro své skvělé vlastnosti hojně využívány i v kosmetice. A určitě se je nemusíte bát použít na tělo v jejich základní, čisté formě. Druhů rostlinných olejů je nespočet. Získávají se lisováním či extrakcí ze semen a dužin plodů, na které si jen vzpomenete. A jelikož přirozeně obsahují mastné kyseliny, jež jsou nejvýznamnější složkou lipidů, slouží jako náhrada kožního mazu.[3] Část naneseného oleje a složek v něm obsažených se totiž dokáží, na rozdíl od vody, dostat pod lipidovou vrstvu pokožky, tím v ní jednak udržují vlhkost a nechají ji hydratovanou, a druhak zabraňují strašákovi jménem transepidermální ztrátou hydratace, která spolu s narušeným ochranným filmem dokáže způsobit opravdovou neplechu. Zapříčiňuje totiž vysušování pokožky, která se stává citlivou, s radostí nechává vykukovat na svět vrásky, široké póry a černé tečky. Působí tedy jako okluzanty či emolienty a pomáhají nám starat se o to, aby naše pokožka byla stále v kondici.[4]

Olej na suchou a citlivou pokožku

Pokud máte suchou a citlivou kůži, nebojte, není to hned symptom nějaké zákeřné kožní nemoci, může jít jen o dehydrataci. U lidí staršího věku je pak způsobena přirozenými projevy stárnutí. Již po 40 roce života se snižuje tvorba mazu, dochází tak k narušení kožního filmu a je tedy vhodné se relativně brzy začít poohlížet po dobré regenerační péči. Za vznikem suché pokožky však mohou stát i vnější faktory jako jsou změny klima, užívání léků, používání příliš agresivních kosmetických přípravků či nevyvážená strava. Suchou kůži poznáte dle šupinek, drsnosti, napětí a nepříjemného pálení a svědění.[5]

Mandlový olej se velmi dobře vstřebává, nezanechává pocit mastnoty, má silné regenerační a uklidňující účinky a obsahuje antioxidanty. Jako bonus je vhodný na všechny typy pleti, včetně té nejjemnější miminkovské, jelikož je velice jemný a nedráždivý. Najde využití u normální, aknózní, ekzematické i suché a popraskané pokožky. Arganový olej, marocké tekuté zlato, je opravdový univerzál. Má velmi nízkou komedogennost, některé studie jej dokonce doporučují při léčbě aknózní pleti, zároveň dokáže pečovat o pokožku suchou a uklidnit pleť po slunění. Bez problémů ho přijme i citlivá a podrážděná pokožka. Některé farmakologické vlastnosti arganového oleje jsou připisovány vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Kyselina olejová, mononenasycená mastná kyselina, oplývá terapeutickými vlastnostmi. Dále vysoký obsah linolenové kyseliny přispívá k hojivosti kožních zánětů. Antioxidanty tokoferoly odstraňují volné radikály.[6]

šípkovým olejem si zařídíte mladistvý vzhled pokožky natotata. Obsahuje vitaminy A, D, E, K a flaviody, a tak probudí k životu stárnoucí, unavenou pleť. Lehko vsakuje a nezanechává pocit mastnosti. Pozor jen na zbarvení, které může zanechat. Patříte-li mezi alabastrové krásky či krasavce nebude tento olej úplně pro vás.

Olej na ekzematickou a podrážděnou pokožku

Podrážděná a zánětlivá pokožka, to už není sranda, a vyžaduje nadstavbovou péči, nežli obyčejně vysušená pleť. Bohužel různých vyrážek a ekzémů existuje široká škála a někdy je i pro odborníka složité určit, co vás to vlastně trápí. Pokud váš stav není příliš vážný, ale stále bojujete s výskytem kožních obtíží, zkuste na ně jít přírodní cestou. Jestliže však trpíte vážnými kožními problémy, tak raději zajděte k odborníkovi a předejděte divokým experimentům na vlastí pěst. Někdy se to nemusí vyplatit.

Pupalkový olej můžete znát jako jeden z prostředků ke zklidnění při bouřlivé menstruaci. Jedná se však také o významný regenerační olej, který blahodárně působí při zánětlivých stavech pokožky, popáleninách, ekzémech a lupénce. Skvěle se hodí k ošetření suché a citlivé pokožky. Je zdrojem látek, které účinně působí při tvorbě buněčných membrán, udržují bariérovou funkci lipidů, váží vodu v pokožce a dalších bioaktivních látek, které se podílí na zklidňování zánětlivých projevů.

Černuchový olej obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Udělá dobře suché, citlivé a podrážděné pokožce. Díky antibakteriálním a desinfekčním účinkům pomáhá při léčbě akné, ekzémů, lupénky a mykóz. Tento olej má specifickou, trochu štiplavou vůni.

Nimbový olej je králem mezi smradlavými oleji, jelikož má velmi charakteristickou sirnou, nahořklou vůni. Také je ale i králem na ošetřování všemožných kožních neduhů. Akné, plísně a vyrážky se ho bojí. Opravdu, máme to vyzkoušeno. Také podporuje přirozenou regeneraci především mastné a problematické pleti. Používá se i k ošetření a péči o podrážděnou pokožku, při štípancích či drobných oděrkách.

Olej na mastnou a problematickou pokožku

Jak je to s mastnou pletí a oleji? Není pravdou, že používáním olejů se z vaší pleti stane pánvička na smažení. Nejprve je dobré udělat si takový malý výzkum, protože není olej jako olej. Existují oleje těžší a lehčí a liší se i obsahem mastných kyselin, které obsahují. Pro vás budou vhodnější ty s vyšším obsahem kyseliny linolové a ty, které mají nízkou komedogennost.

Konopný olej má moc uklidňovat podrážděnou a zanícenou pokožku, ošetří kožní neduhy jako je lupenka či atopický ekzém, snadno se vstřebává a to nejdůležitější, nemá tendenci ucpávat póry a obsahuje ty správné mastné kyseliny. Dokáže vybalancovat suchost a mastnost pleti, zvlhčuje ji a díky obsaženým antioxidantům chrání před volnými radikály. Viva la konopí.

Jojobový olej vlastně není olej ale vosk. Každopádně nejsme tu u zkoušky, a tak si můžeme dovolit ho zařadit do špatné kategorie. Jojobu ocení všechny typy pokožky včetně citlivé a mastné. Snadno se roztírá, snadno se vstřebává, jelikož se podobá lidskému sebu, a přispívá ke zmírnění produkce kožního mazu. Zvyšuje pružnost pokožky, zpomaluje stárnutí, blahodárně působí na rozpraskanou kůži, lze ho aplikovat na omrzliny, využít jako ochranu před sluncem, a tak dále, a tak dále. [7] Reguluje vlhkost kůže, jelikož nebrání odpařování vody a nepatří tedy mezi okluziva!

Slunečnicový olej může působit jako by tu byl omylem. Ale i tato surovina známá z kuchyní se velmi dobře vstřebává do pokožky bez zanechání mastného filmu, neblokuje póry a potěší problematickou pleť. Jeho emoliační a hydratační vlastnosti jsou na jedničku s hvězdičkou, tudíž ani suchá pleť nepřijde zkrátka.

A bát se nemusíte ani bambuckého másla. Jen ho nenanášejte ve velkých vrstvách a nezapomeňte pokožku pod ním hydratovat. Ačkoli je hutné, nemá tendenci ucpávat póry a je to ochránce do zimy jak dělaný.

Existují i další lehké oleje s nízkým stupněm komedogennost, tedy nižší tendencí k ucpávání pórů. Nicméně nic není stoprocentní, takže se může stát, že i velmi lehký olej bude vaše pleť odmítat, ale hutnější bez problémů vsákne.

Olej do sprchy?

Máte-li podezření, že váš sprchový gel či tuhé mýdlo ještě přispívá ke svědivosti a napjaté, vysušené pokožce, tak zkuste sáhnout po mycím oleji. Olej na sebe naváže nečistoty stejně dobře jako mýdlo a ještě nechá pokožku ošetřenou. To že se musí olej lít pouze do plné vany není vůbec pravda a i ve sprchovém koutě si sním užijete rozmazlující chvilky. Akorát pozor na kluzký povrch vany po jeho použití, aby uvolňující sprcha či koupel neskončila nohou v sádře. Jestli však nejste fandové mycích olejů, porozhlédněte se po mycích krémech nebo pěnách.

Také doporučujeme vyhýbat se dlouhým koupelím v horké vodě a divokému tření kůže ručníkem. Když se vyloupnete z vany či sprchového koutu ručníkem se netřete, ale pouze jen osušte a ošetřete pokožku olejem, krémem či mlékem. A pozor na alkohol (podávaný perorálně i jako součást kosmetických produktů) – vysušuje nejen játra, ale i pokožku.

Nevyžádané rady nakonec

Psát bychom o tomto tématu mohli dál a dál, snad by nám to hodilo i na knihu. Kdo by to ale čet. Musíme ale přidat pár mouder na závěr. Začínáte-li s oleji a nejste si jisti, jestli je to cesta právě pro vás, kápněte několik kapek do vašeho krému a uvidíte, co se stane. Nevíte-li jaký olej je pro vás ten pravý, koukněte na již připravené směsi, které jsou ušité pleti a pokožce na míru a navíc většinou i krásně voní. A pokud jste olejoví nadšenci tak určitě nemusíte zůstávat u jednoho druhu, klidně si doma připravte směs přesně podle vaší potřeby či nálady. A nebo z toho, co je prostě a jednoduše po ruce.

 

 

 

 

Z čeho čerpáme

[1] RŮŽIČKOVÁ JAREŠOVÁ, Lucie. Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku. Dermatologie pro praxi [online]. 2012, 6(1) [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/der/2012/01/02.pdf
[2] KVITOK. Ako si vybrať správný pleťový krém/olejové sérum/ olej/ olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť. In: Kvitok [online]. 3. 2. 2021 [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: https://kvitok.sk/ako-si-vybrat-spravny-pletovy-krem-olej-olejove-serum-maslo-slahany-krem-mast/
[3] KOVACSOVA, Klára. Charakteristika rostlinných olejů uplatňovaných
v kosmetice.
Zlín 2012. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická. Ústav technologie tuků, tenzidů a kosmetiky. Dostupné z:
[4]KVITOK. Ako si vybrať správný pleťový krém/olejové sérum/ olej/ olejové sérum/maslo/šľahaný krém/masť. In: Kvitok [online]. 3. 2. 2021 [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: https://kvitok.sk/ako-si-vybrat-spravny-pletovy-krem-olej-olejove-serum-maslo-slahany-krem-mast/
[5] RŮŽIČKOVÁ JAREŠOVÁ, Lucie. Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku. Dermatologie pro praxi [online]. 2012, 6(1) [cit. 15. 1. 2022]. Dostupné z: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/der/2012/01/02.pdf
[6] ZAHIR. Účinky arganového oleje. In: Zahir Cosmetics [online] [cit.15. 1. 2022]. dostupné z: https://zahir.cz/obsah/11-arganovy-olej
[7]KOVACSOVA, Klára. Charakteristika rostlinných olejů uplatňovaných
v kosmetice.
Zlín 2012. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická. Dostupné z: http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/24171/kovacsov%c3%a1_2013_bp.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Dárkové poukazy

V minulých týdnech jste se mohli inspirovat našimi tipy na vánoční dárky pro děti, ženy i muže. Vybrali jste si?

Jestli jste u nás nestihli nakoupit, nebo si nejste jistí, co by vašim blízkým udělalo radost, nevadí! Díky našemu dárkovému poukazu si obdarovaný člověk sám vybere, co je jeho srdci nejbližší a vy tak budete mít dvojitou radost a méně starostí s vybíráním dárků. Dárkový poukaz je zkrátka sázkou na jistotu.

Na co můžete dárkový poukaz využít? 

Poukaz je platný jak na e-shopu, tak na naší prodejně. Vybírat můžete například z přírodní pánské, dámské i dětské kosmetiky, hraček, diářů, svíček, knih, hygienických potřeb pro maminky i miminka, oblečení, výrobků pro ekologickou a udržitelnou domácnost a v neposlední řadě z velkého množství bezobalové drogerie.

Nabídka je zkrátka široká a věříme, že si u nás vybere úplně každý. 

Jak dárkový poukaz funguje?

Na našem e-shopu nebo na prodejně si stačí jednoduše vybrat, kolik peněz chcete danému člověku na poukazu darovat. Na výběr máme poukazy na částky 3005001000150020003000 a 5000 Kč. 

Poukaz objednaný na e-shopu vám pošleme elektronickou formou. Pokud byste chtěli poukaz v papírové podobě, stačí nám o tom dát vědět do poznámky k objednávce, nebo se za námi stavte na prodejnu.

Těšíme se na vás,

Vaše Brána ke zdraví

Nápady na vánoční dárky pro muže

Vybírání darů pro muže, to je někdy pěkný oříšek! Najít ten správný vánoční dárek pro tatínky, kteří nic nechtějí, nebo pro dědy, kteří nic nepotřebují je zapeklitý úkol. Když k tomu připočteme, že nechcete pořizovat zbytečnosti a raději darujete kousek přírody, nebo praktickou maličkost, která nezatíží planetu, je situace ještě beznadějnější.

Avšak i muži rádi objevují svět pomalého životního stylu a rozmazlí se nějakou tou vychytávkou z našich regálů. A my disponujeme znalostmi, kterými oplývají jen ženy za pultem – víme, jak na vánoční dárky pro kohokoli, na koho si jen vzpomenete! Rozmanitá lidská přání jsou totiž našim denním chlebem.

Jdeme na to!

Pro nespavce

Stres, obavy a hlava plná povinností – tyto neduhy sužují muže i ženy bez rozdílu. Jednou z cest, jak se s nimi vypořádat, je svěření se do péče aromaterapie. A nemusí to nutně znamenat čenichat vůně nad aromalampou nebo difuzérem. Existují již namíchané vůně ve formě roll-onu, které stačí nanést na některé z reflexních bodů a pak už jen nechat své podvědomí vnímat léčebné účinky. Zkuste například Sleep Comfort od Primavery.

Sílu esenciálních olejů lze podpořit některou z čajových směsí s obsahem kozlíku, meduňky, levandule nebo mučenky. Do nespavého balíčku se také hodí přidat tinkturu, například již ze zmiňovaného kozlíku, či bylinnou směs vytvořenou přímo na míru problému. Naše kolegyně a kolegové ve zdravé výživě jistě rádi nabídnou pomocnou ruku při výběru.

Pro milovníky bílé stopy

Nebe modré, stopa bílá, ať už se do sněhu boří holí hroty nebo celé boty, vždy je dobré mít nohy v teple a suchu. Brněnské ponožky Surtex s vysokým podílem merino vlny se o to postarají. Skvělé vlastnosti vlny merino v kombinaci s funkčním anatomickým tvarováním ponožky přináší výhody specifického odvodu potu a dobrého posazení na noze, takže nohám nehrozí puchýře a oděrky způsobené mokrou a shrnutou ponožkou. Surtex má s výrobou ponožek více než 20 letou zkušenost, jejich produkty vznikají v České republice s respektem k životnímu prostředí a ve vysoké kvalitě. Jejich výrobky pochází z malých sérií, jsou ručně řetízkované a často i ručně předepírané.

Zimním nadšencům u nás dále můžete pořídit čaje na zahřátíproti nachlazení a krémy na ochranu obličeje před nepřízní počasí a chladem. Vsadit můžete na osvědčenou oranžovobílou tubu od Weledy, nebo na novinku loňského roku, balzám Winter, z produkce Naturinky. Vhod často přijde i bambucké máslo, které Purity Vision vyrábí i v kapesní velikosti.

Pokud jste zaregistrovali, že sportovcovo tělo začíná trochu skřípat, pak nebude od věci ho obdarovat mazáním v podobě konopné kosmetiky Annabismagnesiovým olejem na namožené svaly od Saloosu či masážním arnikovým olejem od Weledy.

Pro městské dřevorubce

Kostkovaná košile s nedbale vykasanými rukávy, vousy střižené na míru a upravený účes, to je esence „lumberů.“ Obdarovat je můžete tvarující pastou na vlasy, která je nezatíží nežádoucí chemií, nebo voskem a kartáčkem na jejich milované kožené boty. A zlatým hřebem kategorie je péče o vousy. Jelikož plnovousy i opečovávaná strniště jsou teď vysoce módní záležitostí, jistě každého jeho vlastníka potěšíte sadou k péči o jeho porost. Ručně vyrobené, dřevěné kartáče či hřebínky od německého KostKamu můžete doplnit některým z olejů nebo balzámů pro úpravu plnovousu či holicí sadou misky, štětky, mýdla pro úpravu ostrých linií. Samozřejmostí jsou i balzámy a krémy po holení.

Pak už jen stylovou termosku na čaj či termohrnek na kávu do ruky a může zase brázdit ulice města, nejlépe na kole.

Pro minimalisty

Minimalisti jsou nejnebezpečnější skupinou obdarovávaných. Tvoří ji většinou ti, co nic nechtějí a hlavně nepotřebují. Používají pouze jedno mýdlo od hlavy po paty, nejlépe to konvenční, a jednu tubu krému na vše. A tak je v duchu jejich životního stylu můžete oslnit šampony a mýdly 2v1 v gelové i tuhé formě s šetrným složením. V nabídce navíc jsou tuháče i v bezobalové variantě, které jsou super praktické na cesty kamkoli, a dodáte je bez zbytečněho plastového obalu. Po sprše proti svědění kůže pomůže Weleda Skin Food tělové mléko. Je tak univerzální jak to jen jde a lze ho použít i na obličej.

A jestli váš minimalista přeci jen praktikuje alespoň nějakou péči o pleť, tak s čistícím černým mýdlem nebude mít skoro žádnou práci. Stačí ho jednoduše aplikovat během mytí celého těla. A krém na pleť od Nobilis Tilia se hodí pro všechny muže bez rozdílu věku a postavení.

Z deodorantů pak doporučujeme spreje nebo kuličky, třeba Salt of the Earth, jelikož se nemusí čekat na zaschnutí, a přesto nezabarví oblečení. Jestliže má raději knihu, tak poté sáhněte po Životě skoro bez odpadu, protože ten je i pro kluky, a jistě se v něm najde.

Pro skryté Pohlreichy

Obléká často kuchařskou zástěru? Pak tu na něj čeká kuchařka od Tří ocásků, celá vegan a s porcí lásky navíc. Doplnit ji můžete některými z fancy směsí koření od Sonnentoru ve stylových obalech a přihodit můžete i nějaké ty pochutiny navíc. Třeba doping v podobě čokolády nebo sušenky se nikdy neztratí.

Aby bylo kulinářské výtvory do čeho dát a oslňovat jimi i v kanceláři, nebo na stavbě, pořiďte pod stromeček praktickou krabičku s těsněním. Nestyďte se sáhnout i po dalších vychytávkách. Třeba po mošně na chleba nebo barevné síťovce, se kterou se na Zelňáku vždycky zazáří. 

Pro vyznavače alternativy

Přírodní doplňky stravy, nebo čínská medicína potěší všechny, kteří razí alternativní životní cesty. Ajurvedské čaje posílí ducha a vyléčí i to, o čem ještě nevíte. Cyklický magnet pro muže vám sladí cykly a naladí vás na stejnou vlnu. Zkuste mrknout také do naší knihovničky, třeba zrovna tam objevíte to, co hledáte. A klasika v podobě bezobalové kosmetiky s jednoduchým složením přijde vhod i nejnáročnějším odpůrcům všeho umělého. Načepovat si můžete od pánského sprchového gelu po pastu na zuby. A největší favorit jedné z našich řad, aleppské mýdlo, je složením jednoduché jako malá násobilka, umyje vše na co si vzpomenete (vlasy, talíře po večeři i špinavé trenky) a ještě k tomu léčí neduživou pokožku.

Když si nevíte rady aneb univerzální dary, co nezarmoutí

Nakonec jedna odpadní kategorie, do níž spdají všechny naše nejoblíbenější produkty - svíčky, bomby do koupele, mýdlenky, masážní žínky a kartáče, které ocení všichni saunovači, a spoustu dalších nezbytných drobností.

A pro všechny dezinfikované ruce s mozoly doporučujeme výživné krémy. Howgh.

Tipy na netradiční dárky pro ženy aneb Vánoce v souladu s přírodou a pomalým životním stylem

Co koupit babičce k vánocům? Nebo sháníte dárky k vánocům pro maminku? A co teprve na dárek pro dceru?

Tipy na vánoční dárky pro ženy se to na internetu jenom hemží. Stačí vybrat jen tu správnou kategorii a naplnit imaginární košík. Není ale trochu nuda proklikávat se nabídkou ponožek pro babičky a praktickými pomocníky do domácnosti pro maminky? A co když navíc chcete, aby dárky splňovaly i nároky na udržitelnost a ekologii? To může být někdy pěkný oříšek. A proto jsme tu my, abychom vám předali něco z našich osvědčených tipů na dárky, kterými mi sami zahrnujeme své nejmilejší.

A protože věk je jen číslo a nejdůležitější je, jak a čím se obdarovaná cítí být, tak vás nebude lákat na zcela tradiční pojetí, ale spíše vás donutíme se zamyslet nad tím, co mají vaše ženy nejradši.

Dárky pro milovnice bylinných zahrad, lesů a strání

Dala by vaše babička duši za své bylinkové mazání? Nebo vám kolegyně v kanceláří básni o tom, jak se od jara do zimy prohání po lukách, kde kosí kopřivy a třezalky, a jak jí na zahrádce bují meduňka? Pro bylinářky pak není lepších dárků než těch, co pochází z dílen stejně naladěných výrobců.

Vytvořte minimalistickou a čistě bylinnou sadu mýdla, šamponu a mazání od paní Naturinky. Ta své produkty nově obléká do nádherných papírových obalů, že je úplná škoda je z mýdel sundávat. Jako bonus můžete přihodit balzám na rty v papíru, nebo naši novinku od Kutis v nerezu a nějaký ten čajík. Například Sonnentor míchá speciální čajové směsi pro všechny ženské duše – babičky, maminky, maminky vašich budoucích dětí i dcery. A v prodejně se zdravou výživou jsem zaslechla, že jejich sypaná máta je chuťově lepší než ta z vlastní zahrádky! Skvěle voní i chutná, uleví přeplněnému žaludku od bolení a ještě osvěží.

Kolekce Magické bylinky od Soaphorie se dříve jmenovala babiččina zahrádka. A proč? Jelikož základem celé řady je kompozice devíti bylin, na kterých si zakládala babička zakladatelek značky. Bříza bílá, podběl léčivý, kopřiva dvoudomá, heřmánek pravý, přeslička rolní, hluchavka bílá a lopuch plstnatý působí protizánětlivě, antisepticky, konejšivě a hojivě. Uleví nemocným dýchacím cestám, pohladí bolavé svaly a klouby a postraší revma. Zvládne si poradit i s ekzémy.

V našem mýdlovém stojanu také schováváme Babiččinu zahrádku v (a na) mýdle od Almary, které je až škoda rozmáčet ve sprše. Spíše než mýdly, jsou totiž všechny Almaří produkty malými uměleckými výtvory. A pak tu máme spoustu dalších zázraků. Stačí se jen zastavit a nechat na sebe působit sílu bylin. Nos Vás nikdy nezradí, věřte nám. A pokud zrovna necítíte, což se v tyto dny může stát, tak stačí vybrat očima na e-shopu - jak výrobky vypadají, tak i krásně voní.

A nabídnout můžeme i konopné mazání od Anabisu, aby i babiččina kolena měla radost.

Dárky pro dobrodružné duše, které jsou všech turistů múza

Už zase Vaše milá míří s batohem na zádech zpátky do lesů a nezastaví ji ani sníh a mráz? Tak přesně pro ni máme připravené termosky na jídlo i pití a příbory z bambusu, které skoro nic neváží. A pak také spoustu praktických vychytávek jako jsou bavlněné pytlíky na špinavé prádlo a sáčky s PUL zátěrem, do kterých může zabalit mokré plavky poté, co ukončí otužování v ledové řece. Přidat můžete bloček, aby mohla zaznamenat všechny zážitky z cest. A co ještě můžeme nabídnout? Voskovaná plátýnka na zabalení svačiny do vlaku, Mags Bags na dobroty různých velikostí, spork příbory z nerezové oceli i bambusu v i kapesní velikosti. A hlavně, hlavně nesmíme zapomenout na merino ponožky, protože nejdůležitější je mít nohy v suchu.

 

Dárky pro praktické pragmatičky

Také máte okolo sebe organizované bytosti, které nesnáší dostávat zbytečnosti? Kupte jim startovací úklidovou sadu od Tierra Verde a nalákejte je do světa ekologického úklidu. A pokud už v něm umí chodit, jistě jim u nás vyberete jiné krásné a praktické dárky přesně na míru. Třeba takový smetáček na stůl nebo prachovka z pavího peří, za kterou by se nemusela stydět ani paní Masaryková za první republiky, jistě potěší. V nabídce máme i krásné celulózové hadříky s potiskem, utěrky z biobalvlny a saténové biobavlněné kapesníky, co jsou hebčí než srst štěňátka. A nebo radši vsadíte na pořádné, ručně vyrobené hřebeny z kvalitního dřeva a přírodních štětin?

Čím se zabavit v domácnosti bychom už měli, ale jak na to? V knihovničce čekají výtisky plné rad a nápadů jak na ekologický a levný úklid celé domcnosti, na upcyklaci, zero waste život i vegan vaření podle Tří ocásků. Knížky se už jen třesou na nové majitele, kteří jim dají pomačkají stránky a vdechnou tu pravou duši.

Diář na plány a  poznámky je evergreenem. Do páru se k němu bude hodit kalendář. Rodinný plánovací, aby byl zajištěn hladký chod celé domácnosti a cyklický k efektivnímu plánovaní v souladu s dynamikou měsíčního cyklu. Tomu to zas bude slušet ve dvojce s menstruačními kalhotkami s merino vlnou. Zajistí příjemnější menstruaci a navíc nechají v klidu i peněženky, jelikož se zmenší každoměsíční výdaje za hygienické dámské potřeby, čímž také pomohou k minimalizaci odpadu. Prostě win win!

Dárky pro Levandulové

Ty jsi má, levandulová, úplně celá celičká, a proto ti dám všechnu přírodní kosmetiku s levandulí, kterou najdu. A že je z čeho vybírat. Můžete vsadit na značku Nobilis Tilia, která se těší velké oblibě mezi námi i našimi zákaznicemi a zákazníky. Z produktů s levandulí lze sestavit celou sadu péče o pleť - levandulový hydrolát, levandulová pleťová voda, levandulový hydrofilní olej a levandulový krém s úchvatnou strukturou. Levandule, jak je známo, se hodí na ciltivou pleť a zklidní i ty největší stresařky na světě, které si díky ní mohou dopřát uvolňující péči. Ale nebojte, nejem Nobilis je z levandule živ. Tato bylina s nádechem Provence se najde i v šamponech, kondocionérech, všech ostatních mazáních a olejích. Stačí jen vědět, kde hledat.

Když změníte slova z levandulové na růžovou, měsíčkovou nebo heřmánkovoum, také nevyjdete na prázdno a možná svou květinovou vílu potěšítě ještě víc.

Dárky pro nestárnoucí a rozverné duše

Hýčkají si vaše známé své vnitřní dítě a hýří rozvernou náladou? Zabalte jim pod stromeček koupelovou pěnu od Jack n Jill, jejíž vůně i složení neublíží ani mouše a přidat k ní můžete i elektrický hrací kartáček na zuby, který lze ozdobit samolepkami. Posloužit můžeme i dřevěnými korálky, zrcátky s barevnými obrázky od Lucie Ernestové, plátěnými taškami s motivy zvířátek, zvířátkovými rozítky (pro tiskání do diářů jsou bezva),...

A kachničky do vany také máme.

Dárky pro věčné pesimistky

Jestli jste dočetli až sem, tak nebojte, tady už na vás nečekají žádné romány. Prostě předejte poselství napsaná perem Louise Hay. Knížka se hodí na čtení před spaním a afirmační karty pro hezčí ráno. Už nikdy nebudete muset snášek nářky na svět! Jestli však máte sžíravý pocit, že knížka stačit nebude, zkuste k ní přihodit parfém v roll onu s energizující antidepresivní vůní pro hezčí den.

Vánoce ekologicky a bez odpadu aneb zero waste tipy na vánoční dárky

Nechcete podporovat vánoční nákupní šílenství, ale rádi dáváte dárky? Nebo chcete své blízké obdarovat výrobkem od srdce? Jste tedy ti správní adepti na vánoční zábavu při výrobě zero waste dárků!

Probuďte v sobě kreativního ducha jako Peťa

Plátěnky, ty nikdy nevyjdou z módy! A pokud se to přeci jen náhodou stane, tak vždy najdou uplatnění při nošení nákupů, nebo balíčků z pošty. Jejich výroba není složitá. Můžete použít jakékoli pevnější plátno, sešít jeho dva díly k sobě, přidat ucha a je to. Nebo vytvořte lehkou a skladnou tašku z vyřazené košile. Prodloužíte tak její život a využijete veškerý potenciál, který v sobě skrývá. Upcyklace je sexy. Jestliže však nevlastníte šicí stroj, nebo vám zrovna před vánoci vyhlásil stávku, můžete u nás zakoupit plátěnou, ručně ušitou tašku z chráněné dílny Strážnice.

Přijde vám bílá barva fádní a nudná? Zkuste se pustit do domácího barvení textilu přírodními barvami. Nebo tašku opatřete výšivkou či potiskem netoxickými barvami na textil na vodní bázi. Ja říká naše Peťa: „tašku od charity si pomaluju nebo potisknu barvami na textil.“

Jak na přírodní barvení textilu?

Příroda si nejvíce rozumí zase s přírodou, a proto nejlepším materiálem pro barvení bude jakékoli přírodní vlákno nejlépe světlé barvy. S výběrem barvicí suroviny si nemusíte dělat starosti. Stačí otevřít spíš, ve které jistě najdete kávu či čaj, nebo schraňujte slupky z cibule či avokáda. Dále vám postačí větší smaltová nádoba a dřevěná špachtle na míchání. Pro každou surovinu se hodí jiný typ mořidla, neboli ustalovače. Lze použít kamenec, modrou či zelenou skalici ale někdy stačí jen solný roztok nebo ocet. A pro některé suroviny není třeba mořidla žádného. Pokud je však používáte, dávejte pozor – nevyhazujte použité byliny na kompost a z použité nádoby na barvící lázeň nejezte. Hmotnost barvicí suroviny by měla odpovídat alespoň hmotnosti barvené látky, nebo lépe být dvakrát až třikrát větší. V lázni textilii vařte podle potřeby a požadovaného odstínu. Před barvením je také vhodné látku vyprat.

Založte si svíčkovou manufakturu jako Veru

Už zase svíčky. Ale kdo by se netěšil na období, kdy může beztrestně zapalovat jeden knot od druhého? A jelikož nic nepotěší víc než dárek ručně vyrobený, dáme vám návod jak na to. Co budete potřebovat? Sójový vosk v bezobalové variantě, bavlněný knot o správném průměru, éterický olej s požadovanou vůní, kolíček na prádlo, nádobu, do které budete svíčku odlévat a rendlík/misku do vodní lázně pro rozehřátí vosku. Aby svíčka byla neobyčejná, na její ozdobu použijte sušené květy nebo koření. A jako obal nemusíte používat jen skleničky od marmelády, ale vaše svíčka se bude vyjímat i v originálním hrníčku. Stačí navštívit blešák.

Jak na výrobu sójových svíček?

Přibližně 460 g vloček sójového vosku vložíte do rendlíku o objemu asi 0,5 l a ve vodní lázni ho pomalu rozehřejete. Vosk by měl dosáhnout teploty okolo 85°C. Nechte rozehřátý vosk trochu zchladnout a přidejte esenciální olej. Jeho koncentrace by se měla pohybovat od 6 do 10 %, aby byl vůbec cítit. Vosk pak nalejte do sklenic s připraveným knotem. Knot můžete dolů připevnit předem trochou vosku. Až sklenici naplníte, knot sepněte do kolíčku na prádlo, který ho bude držet dokud svíčka nezchladne. Takovéto množství vosku by mělo stačit přibližně na dvě svíčky o velikosti 250 ml.[1]

Darujte domácí lázně jako Kačka

Že milujeme koupele už víte. A protože naši lásku ke všemu možnému rády šíříme, tak posíláme dál i recept na výrobu šumivek do vany podle Kačky. Podle ní jsou ty domácí lepší, protože: „v těch prodávaných bombách je strašně moc oleje a já to moc nemám ráda.“

Jak na výrobu koupelové bomby?

Stačí k tomu soda bikarbona, kyselina citronová (nejlépe ta jemně mletá) a kukuřičný škrob. Toto vše sesypte do jedné nádoby v poměru 3:2:1 a smícháte. A pak už je na vás, čím koupelovou bombu ozvláštníte. Zda přidáte esenciální olej, sušené bylinky, trochu rostlinného oleje či jílu. Při promíchávání nezapomeňte směs zvlhčovat vodou pomocí rozprašovače. Když cítíte, že je směs tak akorát, vtlačte ji do formy. A je hotovo. Nenechávejte však směs ve formě příliš dlouho, aby neměla šanci v ní zatvrdnout. Na hotový výrobek buďte něžní a balte s opatrností, aby se nerozdrolil.Sestavte sadu čepované kosmetiky na míru jako Bára

Nestíháte vyrábět vánoční specialitky? Nebo v sobě nemáte skrytého umělce a řemeslníka? Nechte si poradit od Báry a využijte možnosti načepovat si kvalitní přírodní kosmetiku do skleněných nádob a vytvořit tak zero waste kosmetickou sadu. Potěšit jí můžete všechny od dětí po babičky a dědečky. I váš oblíbený kolega v práci jistě nepohrdne sprchovým gelem, šamponem, pečujícím olejem či pastou na zuby v praktických skleničkách, které navíc může neustále doplňovat! A aby se vám jednotlivé nádobky nepletly a omylem jste nedali olejíček na zadečky vašemu milému místo synovci, tak je můžete vylepšit o promakané popisky. A originální dárek téměř bez práce je na světě.

A jak Barča říká: „Já nejsem úplně vyráběcí,ale chci využít zero waste a naše lahvičky, takže budu obdarovávat bezobalovou zubní pastou, květovou vodou, mixem solí do koupele a mandlovým olejem s tím,že budu ručně zdobit ty lahvičky.“

A co děti?

A pro děti Kami doporučuje papírové ozdoby ke slepení a omalování.

[1] Candle Science. „How to make a soy candle.“ Candle science [online] [cit. 30. 11. 2021].Dostupné z https://www.candlescience.com/learning/how-to-make-a-soy-candle/

Aromaterapie a kosmetika - nechte se inspirovat námi prověřenými produkty

O aromaterapii a jejích hlavních stavebních kamenech – éterických olejích – jsme vás už zasypaly nespočtem informací. Ale zatím jsme světu neřekly, jak to vlastně máme my. Existuje takové nepsané pravidlo – čím déle v Bráně působíte, tím více se Váš nos stane rozmazleným princátkem, kterému nevoní jen tak něco! A jelikož za pultem, před ním i schované v zadních místnostech zatím stojíme jen samé ženy, tak často oplýváme „tradičními“ ženskými vůněmi, které řeší naše klasické obtíže – od věčného hladu přes migrény po PMS. Vůně na sebe nepouštíme jen z difuzéru, ale také prostřednictvím kosmetiky pro niž tu máme slabost. Záleží nám totiž na dobrém složení bez nežádoucích látek, ale také na vůni jež všem těm krémům a mýdlům dodává další rozměr. A ať nejsme jednostranné, tak naše polovičky často sáhnou po produktech, které máme na poličkách v koupelnách my.

Jak už bylo napsáno, vůně éterických olejů dokáží zázraky. Informace přenesené z nosu do mozku působí ozdravujícím efektem na tělo i duši. V kombinaci s vhodně zvolenou kosmetikou na bázi rostlinných olejů, másel a dalších složek z lůna matky přírody, si tak můžete sestavit péči přímo na tělo i duši vašim potřebám. Ať už potřebujete zatočit s akné, zmírnit ranní nevolnosti nebo jen povznést na duchu.

Samozřejmě, že určité oleje, jsou na určité problémy vhodnější než jiné. Třeba levandule, krásně uklidní, pomůže se spánkem a je vhodná na normální a citlivou pleť. Bergamot či grep povzbudí k dobré náladě a také pomohou mastné pleti k rovnováze. Hřebíček si poradí s pletí aknózní a je skvěle prohřívací. Zralá pleť ocení růži nebo kadidlo, které dokáží harmonizovat nebo uzemnit. Poučky jsou super a je dobré vědět, po čem sáhnout, ale je také dobré věřit vlastní intuici. A proto když nám produkt nevoní nemusíme ho za každou cenu mít, i když slibuje zázraky. A nikde není psáno, že si krém s přídavkem levandule nemůže koupit slečna s problematickou pletí.

A co voní nám?

Naše krotitelka lesních žínek Kačka na vůně moc není. Alespoň to tedy tvrdí, na poličce nad stolem má však schovaný éterický olej z majoránky. Na bolesti hlavy prý funguje náramně. A pokud si chce dopřát voňavou vzpruhu sáhne po Himalay od Soaphorie. Mimóza, bergamot, limetka, santalovník, cedr a kejklířka to je kombinace, co porazí všechny strachy, zklidní, uvolní a podpoří dobrou náladu a pevnou vůli. Ve formě tělového peelingu zpevní a hloubkově vyčistí pokožku a posílí imunitní systém.

Balení balíčků je někdy fuška a proto si Veru ráda užije chvilku klidu při večerní hygieně spolu se sprchovým krémem Love od Weledy. Růžejasmínylang ylang v jemné konzistenci šetrně čistícího krému přivodí pocit harmonie a nekonečné lásky. Po sprše navíc zanechá hedvábnou pokožku. Co víc si přát?

Duo supermanek na prodejně Barča s Gabčou zase nedají dopustit na vůni růže. Baru si ji ráda dopřeje ve formě éterického oleje od Dvou koček, jenž voní po růžích, co je mají naše babičky, dědečkové nebo rodiče na zahrádkách a Gabi by se prý v růžové vodě od SoZoLe mohla i koupat. Růže je známá čarodějka. Ve formě čistého éterického oleje je kapku dražší a také pekelně silná. Ostatně jako všechny květinové vůně. Proto je lepší si ji dopřávat v kombinaci s jinými bylinami, či ji dávkovat do difuzéru opatrně. Obecně udělá radost hlavně ženám, dokáže pomoci při úzkostech, depresích a gynekologických potížích. V kosmetice má omlazující a hydratační účinky.

Naše nové posily Zuzka s Baru zatím objevily kouzlo vůní produktů Soaphoria. Není se čemu divit, protože tato značka si zakládá na neotřelých kombinacích, které dokáží zaujmout a vyvolat touho po tom mít ji po ruce každý den. A dále chodí očichávat závan exotiky v tělových olejích KhadiKhadi totiž nejsou jen barvy na vlasy, ale i produkty k péči o tělo. A jak název napovídá zakládá si na síle bylin z daleké Indie.

A co nás všechny poslední dobou hodně nadchlo? Vůně v obrazech od Nobilis Tilia! Jelikož losování seberozvojových karet nás hodně baví, tak i probírání se barevnými mandalami, jež představují jednotlivé vůně nás chytlo. Ať už losujete nebo vybíráte podle barev či sympatií jednotlivé vybrané éterické vůně můžete nakapat do roll-onu naplněného olejem a vytvořit si vlastní parfém na míru. Můžeme doporučit jojobový olej, protože je podobný naší pokožce, nežlukne a sám o sobě nemá charakteristickou vůni. Úplně stejně si ale můžete vytvořit pečující olej na jakémkoli olejovém základu na promazávání pokožky po sprše nebo našlehané máslo na pořádné zimní promazání.

Proč míchat esenciální oleje s jiným nosným olejem? Tyto těkavé látky jsou totiž rozpustné v tucích. Pokud je přidáte pouze do vody, esence se s ní nesmísí a při prvním odlití z takto připravené směsi veškerý obsah éterických olejů odteče. Takže by se mohlo stát, že byste na sebe aplikovali několik kilogramů rostliny najednou. O síle esenciálních olejů už jsme se také zmiňovali, ale pro jistotu zopakujeme, že ve výsledné směsi by mělo být pouze okolo 2 % esence.

Ponořte se s námi do světa vůní a na chvíli zapomeňte na všední útrapy,

Vaše Brána ke zdraví

Jak na voňavý eko - úklid

Úklid. Pro některé z nás je to pravidelná činnost, kterou bereme jako očišťující rituál pro náš domov, pro někoho je to zas nepříjemná část víkendového dne. Někdo do toho přistupuje s radostí a vidinou uspořádaného prostoru, někdo se tomu vyhýbá, jak nejdéle to jde. Ať už jste na tom s úklidem jakkoliv, co když vám prozradíme, že díky aromaterapii si můžete prostor kolem vás nejen provonět přírodní vůní, která navíc dezinfikuje, jako bonus můžete během uklízení ovlivnit svou náladu zrovna tak, jak si přejete?

Ano, je to tak. Stačí nakapat pár kapek éterického oleje do octu, citronové šťávy, roztoku kyseliny citronové, do mýdlového roztoku nebo třeba do jedlé sody. Návodů na domácí čistící prostředky je v dnešní době na internetu už hodně, můžete mrknout například na tyto stránky nebo se inspirovat v této knize.  Nakapat esenciální olej jen do vody není úplně ideální, nezapomeňte, že v samotné vodě se nerozpouští.

Pokud dáváte přednost koupeným ekologickým prostředkům, kupte si ten bez vůně a před každým úklidem si do příslušného přípravku „kápněte“ vůni, na kterou máte zrovna chuť.  

Jaký esenciální olej si vybrat?

V prvé řadě nepoužívejte oleje, které vám nevoní. A to ani v případě, že popis jejich účinků se vám tááák moc líbí. Najděte si vůni, která vám bude uklízení opravdu zpříjemňovat. Klidně si jich najděte víc a používejte je, jak je libo. Míchejte je společně. Můžete používat i jinou vůni do ložnice, jinou zase do obýváku. Je to na vás. Hlavně se nechejte u toho hýčkat. Úklid bude pro vás pak voňavým rituálem, na který se budete těšit.

A které éterické oleje můžete například použít? Tea tree, citron, levandule, hřebíček, borovice a máta mají vysoké antimikrobiální účinky. Citron, pomeranč, mandarinka či limetka dodají vašemu domovu novou energii, vás povzbudí a v jejich vůni se rozpustí veškeré vaše chmury. Naopak levandule, šalvěj a mateřídouška vás krásně uzemní, zklidní a opečují. Řešíte doma plíseň? Lemongrass, hřebíček, oregano, tymián a tea tree vám rádi s tímto bojovým úkolem pomůžou. Tea tree je také skvělým pomocníkem při odstranění zápachu z čehokoliv a kdekoliv, stejně jako rozmarýn, šalvěj, lemongrass nebo tymián.

Bezpečnost na prvním místě

Jak už jsme psali v článku o éterických olejích, při jejich používání je důležité mít na paměti, že v jedné kapce se ukrývá obrovská síla přírody, která může ve větší dávce i ublížit. To platí i při úklidu.

Proto esenciální oleje používejte vždy zředěné. Do úklidového prostředku kápněte jen malé množsví „éteráku“ a mějte na paměti, že tyto oleje mohou být toxické pro zvířata, zejména pro kočky. Pokud máte doma kočičího mazlíčka, měli byste se úplně vyvarovat tea tree, citronele, skořici, hřebíčku, mátě, tymiánu, jalovci a eukalyptu.

Úklidu třikrát zdar!

Vaše Brána ke zdraví

Vánoční inspirace 2. díl

Na brněnských náměstích už pomalu vyrůstají dřevěné stánky pro vánoční trhovce a ve výlohách obchodů s dekoracemi se objevují vánoční stromečky a ozdoby. Takže i letos vánoční nálada mezi nás do ulic dorazí dříve než jsme možná čekali. Ale aby nás příchod Štědrého dne nepřekvapil stejně, jako skutečnost, že se sejdeme u stromečků už za 41 dní, máme tu pro Vás další nálož vánočních tipů.

Relaxace ve vaně, jak je známo, pomůže nejednomu upracovanému workoholikovi, unavené mámě i sklíčenému studentovi. Chandler Bing může potvrdit. A aby vana byla plná vůně a pečujících olejů doporučujeme použít Soaphoria koupelovou XL bombu Magické VánoceSoaphoria jako každý rok vypustila do světa celou vánoční edici Magické Vánoce, a tak můžete do balíčku k šumivému zázraku s vůní vánočních svátků a maminčiného cukroví přihodit i zimní směs esenciálních olejů a sojovou svíčku s vůní vanilky, pomeranče a svařáku.

Pokud Vaši přátelé hledají nějaký stylový doplněk do koupelny, vždy to zachrání Andrée Jardin. S francouzským smyslem pro styl i praktičnost nás opět zásobil korkovými mýdlenkami. Vyjímat se budou v každé koupelně! Jestli byste však radši něco "local" - dřevěnou mýdlenkou Naturinka se nedá nic zkazit. A  jasanová mýdlenka od moravské firmy Caltha vydrží díky olejovému ošetření roky i u lenocha, který ji nebude poskytovat pravidelnou očistu a olejové lázně.

Pokračujeme v jízdě koupelnou. Pro náročné můžeme nabídnout jadeitový face roller od slovenského Kvitoku. Cože to? Profesionální kosmetická pomůcka pro uvolnění obličejových svalů, zlepšení  mikrocirkulace v pokožce a stimulaci lymfatického systému. Je určený pro vlastníky všech typů pleti a dospěláky bez rozdílu! Nadělte (si) dny bez otoků a kruhů pod očima.

Neocení Váš partner plnou vanu vánoc ani obličejový váleček? Zkuste mu pořídit kartáč na suché kartáčování těla. Zaručujeme, že takové prokrvení a rozproudění lymfy a vnitřní energie ještě nezažil.

Na děti u nás čeká Ríša - nový koupelový zázrak od Nobilis Tilia. Zklidní, provoní a zanechá vaše dítka hedvábně jemná. Malé nezbedy můžeme potěšit i spoustou voňavých bublinek schovaných v obalu s hrochem od Jack n Jill.

A abychom ani tentokrát nezapomněli na měkouše, tak jsme naši nabídku vybarvili spoustou trenýrek Elka pro kluky i holky z neskutečně jemné bavlny.

Musíme konstatovat, že i letos se u nás schází spoustu nového zboží a ostatních předvánočních starostí a stane se, že nám sem tam unikne přidání nějakého toho produktu na eshop. Ale je astronomická šance, že je fyzicky vystavený v regálu, nebo čeká na svou příležitost v našem skladu. Pokud se však pro něj nestíháte stavit, zkuste se na nás obrátit - jsme pro vás připraveni na telefonu i emailu.

Snad Vás resty a podzimní nachlazení nedohání tolik jako nás a čeká Vás jen krásný čas strávený výběrem dárků.

Vaše Brána ke zdraví

PS: Tento příspěvek edituji u zapálené svíčky od Moje Hygge, protože bez jejich vůně už skoro ani nejsem člověkem. Je to závislost, fakt!

PSS: Skleněné obaly od těchto svíček jsou vratné! Skvělá zpráva pro všechny z nás, kterým se doma skleničky nadzvukovým tempem hromadí.

Rozvoněno: Už máte svou přírodní svíčku s příběhem?

Co má společného podzimní pošmourno, večerní přítmí a aromaterapie? Odpověď je jasná – svíčky! A ne jen ledajaké svíčky, ale přírodní sójové, ve skle, vonící po rozkvetlých loukách, bylinných zahrádkách nebo hřejivém koření.

Zapálení takové svíčky si zaslouží alespoň malý rituál. Chvilka, kdy jsme přítomni jen sami se sebou a pro sebe. Výdech. Nádech. Co se třeba jen tak podívat z okna? Pozorovat chůzi lidí, vánek větru, padající listí. A v pozadí hořící, zářící a vonící zázrak z vosku. Dnes těmto malým všedním chvilkám pohody a pozastavení říkáme různě – hygge, mindfulness – ale už v antice se o důležitosti chvil záměrného klidu vědělo. Zeptejte se třeba Platona. [1]

Proč o tom všem píšeme? Rádi bychom Vám představili nejvíc sympatické svíčky Rozvoněno. Malý, rodinný a maximálně ekologický podnik, kde tyto zázraky vznikají pod rukama Ester a Michaela, manželů Schmidtových, kteří se nadchli pro výrobu v souladu s přírodou a udržitelnými principy. Na začátku bylo pole, pole rozvoněné levandulovými květy a obhospodařované čistě ekologickými prostředky. A pak se z radosti z voňavé úrody, přírody a ruční práce zrodilo Rozvoněno.

Svíčky od této dvojice jsou odlité z kombinace sójového a kokosového vosku. Přírodní vosk a 100% éterické oleje s sebou nenesou rizika, která vznikají u spalování běžných, parafínových aromatizovaných svíček. Při pálení konvenčních svíček se do prostoru uvolňují látky, které jsou spojovány například se vznikem rakoviny. Problematický není z tohoto pohledu jen již zmiňovaný parafín, ale i přidané aromatické látky a nemožnost kontroly kvality výroby. Zvyšuje se tak riziko, že se při výrobě používají suroviny, které mohou být zdroji potenciálně nebezpečných látek. V Evropské unii výrobci vonných svíček nemusí uvádět všechny použité přísady. [2] Rostlinné vosky jsou zdravější a i ekologičtější alternativou. [3] Jsou biologicky odbouratelné a neobsahují živočišné produkty. Jako příjemný bonus získáte o až o 50 % delší dobu hoření, než u jejich parafínové konkurence!

Věřme tedy přírodě a firmám, které fungují v souladu s jejími principy a nemusí se tak schovávat za nejasné složení svých produktů. Opatrnosti však ale nikdy není dost, a proto se i zde mějte na zřeteli. Pro všechny z nás nejsou vhodné všechny přírodní éterické oleje. Před tím, než se pustíte do inhalace, zjistěte si kontraindikace. Zvláště pokud máte například vysoký krevní tlak, diabetes, nebo okolo vás běhají malí raubíři, pro které mohou být některé vůně příliš intenzivní a nevhodné. Stejně tak v těhotenství pozor na to, k čemu čicháte. A to nejen kvůli nevolnostem. V Rozvoněnu myslí i na ty, kteří vůním zrovna dvakrát neholdují. "Neobyčejná" sójovo-kokosová svíčka bude to, co hledáte.

A protože nejen radost je to, co chtějí Ester s Michaelem předat světu, snaží se při výrobě a distribuci dbát na ekologickou stopu a způsobovat co nejmenší zátěž pro životní prostředí. Pokud na svíčce pod víčkem objevíte květy levandule, jsou to právě ty, co rostou na českém poli za brněnským domem u této dvojice. Aby nevznikal další zbytečný odpad, jsou svíčky odlévány do již použitých skleniček čištěných za pomocí jedlé sody. Přebývá Vám doma sklenka od Opočenského jogurtu? Zkuste se ozvat Rozvoněnu a třeba se k vám vrátí plná voňavého vosku, připravená k zapálení. My můžeme dosvědčit, že krabice se zbožím k nám pan Michael nosí vlastnoručně a sem tam zavítá na obhlídku při jízdě na kole městem.

Třešničkou na dortu jsou nové designy etiket. Samozřejmě také pochází z dílny Rozvoněna a kromě toho, že jsou natisklé takovým způsobem, aby bylo spotřebováno co nejméně inkoustu a spotřebovalo se méně náplní do tiskáren, tak použitým materiálem je 15 % organického odpadu z ječmene, 40 % z recyklátu modrých kontejnerů z plně obnovitelných zdrojů. Etikety nejsou jen hezkým doplňkem, ale kromě bezpečnostních informací znázorňují i intenzitu vůně. Jdou lehce sundat odmočením, takže sklenička může být opět připravena do služby.

Doufáme, že jsme Vás tímto nalákali a při dalším nákupu ve Vašem košíku skončí nejedna z aroma svíček z dílny Schmidtových.

Příjemné podzimní dny plné relaxace,

Vaše Brána ke zdraví

 

[1]The School of Life. The Importance of Staring out the Window [online] [cit. 9 .10. 2021]. Dostupné z: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/the-importance-of-staring-out-the-window/.

[2]ADAMOWICZ, Jan, JUSZCZAK Kajetan, POLETAJEW Slawomir, VAN BREDA Shane Vontelin, POKRYWCZYNSKA Marta a DREWA Tomasz. Scented Candles as an Unrecognized Factor that Increase the Risk of Bladder Cnacer; Is There Enough Evidence to Raise a Red Flag?. American Assoc

iation for Cancer Research [online] 2019 [cit. 9. 10. 2021]. Dostupné z https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/12/10/645.full.

[3] OJEWUMI, M.; RUTH, B.; D. DANIEL, O. Candles from Soybean Seed Oil Extract. Preprints [online] 2019 [cit. 9. 10. 2021]. Dostupné z: https://www.preprints.org/manuscript/201908.0268/v1.

Vánoční inspirace a novinky

Listopad je pravou esencí podzimu se vším, co k tomu patří. Barevné listí padá na zem, tma přichází čím dál dříve, naše nosy trápí rýma a dušičkové počasí je jako dělané na zachumlání se pod peřinu s hrníčkem plným horkého čaje. Je to ale také období, kdy se plíživým krokem blíží advent a malé rolničky v našich hlavách se pomalu rozeznívají, aby nám připomněly, že je čas začít přemýšlet o vánočních nadílkách.

Přicházející Vánoce, to je kapitola sama o sobě. Pro mnohé jsou symbolem stresu, shonu a dlouhých nocí během kterých se hlava trápí nad tím, co by měl našim nejbližším Ježíšek přinést. Pro jiné je nadcházející adventní čas možností, jak bez větších výčitek vyprázdnit peněženky. Ale hlavně advent je časem nekonečného dojímání se u adventních koncertů, radostí, schůzek, vůně svařeného vína a moštu, … A dost! Nebudeme vykrádat všechno tohle potěšení, které nás už za necelý měsíc čeká. Umění se těšit přináší totiž stejný, ne-li větší požitek než samotná očekávaná událost.

A nebyli bychom to my, abychom si nepřihřáli vlastní „předvánoční polívčičku.“ V nabídce máme osvědčené vánoční stálice, ale i nové produkty, které potěší nejednoho nadšence do přírodní kosmetiky, pomalého životního stylu i naše nejmenší (a jejich rodiče).

A co, že si pro vás připravujeme?

Do regálů už míří ručně šité adventní kalendáře s vánočními vzory. Znáte lepší zero waste alternativu čokoládových kalendářů, které se hned po vyloupání vyhodí? Látkové kapsičky můžete naplnit dle vlastních požadavků a chutí. Použít se dá rok znovu a znovu! Když už jsme u látkových vychytávek – o recyklovaných plátěných taškách Oganikk jste už slyšeli? A chtěli byste je i vidět? Skočte na Orlí 17! Nebo mrkněte na náš e-shop.

Vyznavačům přírodní péče o tělo můžeme nabídnout nové deodoranty a balzámy na rty ku.tis. Pro náročnější bližní si u nás můžete objednat dárkové sady od značek Weleda a Nobilis Tilia. Jako každý rok se také všichni těšíme na vánocemi provoněné limitky mýdel Almara. O netoxických sójových a kokosových svíčkách od nás jistě ještě uslyšíte.

Cestu si k nám razí i dřevěné hračky české značky Detoa. Tento rok nabídku hraček této značky rozšiřujeme. Ale balík s hračkami Goki si k nám už cestu našel a jeho obsah zaplnil regály. Od prosince se naše nabídka rozšíří i o zvířátková leporela. Pokud jste vyznavači „měkoušů“ tak vás můžeme potěšit novými vzory čepičeknákrčníků Unuo. připravujeme?

Nezapomeňme, že listopad je pro nás hlavně měsíc aromaterapie. A proč nespojit příjemné s užitečným a pořídit aromaterapeutickou výbavu pro sebe i jako překvapení pod stromeček pro druhé. O praktikování aromaterapie si můžete v kostce přečíst na našem blogu, anebo z chytrých, avšak čtenářsky přístupných knih z produkce Nobilis Tillia. Knížka pod stromečkem je evergreen, co (snad) nikdy nezklame. Jednou z dalších novinek je sovička – dětský difuzér – na provonění dětských pokojíků, pročištění a zvlhčení vzduchu.

Poslední sdělení na konec – buďme k sobě milí a ohleduplní, o tom to přeci všechno je!

S Vánocemi za rohem, ale klidem v duši,

Brána ke zdraví