Hledat
Filters
Zavřít
RSS

Zápisník příspěvky '2021' 'říjen'

Listopad- měsíc aromaterapie

Ve vzduchu je cítit podzim. Sluníčka a teplých dní je stále méně a méně, rána a večery bývají už chladné. Stromy pozvolna ztrácí listí, vše kolem nás se chystá k zimnímu spánku. Vůně ubývají, sem tam nás z té proměnlivosti počasí chytne rýmička či jiné nachlazení. Tohle vše nás přivádí k potřebě pozvat si k sobě domů přírodu v podobě voňavých svíček, éterických olejů nebo kosmetiky, která nejen vyživí naši pokožku, ale i naše smysly. Vítejte ve světě aromaterapie.

Co je aromaterapie

Jak už nám napovídá samotný název, jde o léčbu pomocí vůní. A ne ledajakých. Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. A právě tyto oleje se používají v aromaterapii. Žádné jiné. To znamená, že pokud si koupíte sprchový gel, který vám slibuje aromaterapeutické účinky, a přitom neobsahuje žádné éterické oleje, nemůžete očekávat, že tyto účinky opravdu bude mít. O tom, jak se esenciální, neboli éterické oleje vyrábějí, vám povíme v dalším článku. Nyní se spolu podívejme na to, jakým způsobem vlastně aromaterapie funguje.

 

Čich - nejcitlivější lidský smysl

Určitě se vám to už někdy stalo. Procházíte kolem pekařství a najednou vám vůně skořice připomene Vánoce. A to je teprve léto. U kamarádky dostanete heřmánkový čaj a vy se při prvním doušku vrátíte do dětských let, kdy jste s babičkou tuto bylinku sbírali. Vůně nás dokážou během vteřiny přenést do našich vzpomínek či zážitků, a to i přesto    že se zrovna v myšlenkách potulujeme úplně jinde. Jak je to možné?

  Čich je totiž náš nejcitlivější smysl, který je přímo spojený s naším emočním mozkem – limbickým systémem. Reakce na vůni tedy  není          logického charakteru, jde o reakci na nevědomé bázi, která se může promítnout do našich emocí, chování, ale i do dlouhodobé paměti.

  Aromaterapie však dokáže vyvolat i reakci v našem fyzickém těle. Přes hypothalamus, který je naším centrálním počítačem, se spouští kaskáda instrukcí. Reaguje nervová soustava, reagují hormonální žlázy. Reagují naše regulační soustavy. A vy cítíte, že to zabírá. Může jít o úlevu od bolesti, uvolnění svalstva nebo například o úpravu krevního tlaku.

 

Jak si dopřát aromaterapii

Mezi základní metody aromaterapie patří tzv. inhalace a pronikání éterických olejů do těla prostřednictvím kůže.

Při inhalaci se účinné látky dostávají do jednotlivých orgánů přes průdušky, plicní sklípky a krevní kapiláry. V krvi můžeme tyto látky zaznamenat už po 15 minutách po vdechnutí. K využití této metody vám postačí látkový kapesník, na který si esenciální olej nakapete nebo ho můžete kápnout do mísy s horkou vodou, naklonit se nad ní a s hlavou zakrytou ručníkem vůni inhalovat. Chcete si provonět domov či kancelář? Brnkačka. Na trhu si můžete vybrat stylový aroma difuzér, keramickou destičku nebo aromalampu na svíčku. Pokud máte saunu, do nádobky s vodou přidejte pár kapek „éteráku“ podle velikosti prostoru a nechte volně odpařovat. Jen pozor, esenciální olej nikdy nekapejte přímo na rozpálené kameny.

Další metodou aromaterapie je kožní aplikace. Ta se provádí pomocí masáže, koupele, obkladu nebo nanášením kosmetiky s obsahem esenciálních olejů. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, mějte na paměti, že éterický olej je potřeba na kůži vždy používat naředěný. Při masáži se k tomu používá kvalitní rostlinný olej smíchaný s pár kapkami vybraného esenciálního oleje nebo si můžete koupit již namíchány masážní olej. Je libo voňavá koupel? Stačí do lžíce nosného oleje přidat 3-10 kapek éterického oleje a tuto směs nechat rozpustit v teplé vodě. Nechce se vám po celém dni nic řešit? Stačí si do vany nakapat již hotový koupelový olej a můžete relaxovat.

Pokud se chcete hýčkat aromaterapeutickými účinky ještě více, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu dnes existuje mnoho výrobců přírodní kosmetiky, kteří éterické oleje přidávají do svých výrobků. A protože je z čeho vybírat, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat celý jeden článek. Kdy si ho budete moct přečíst? Nebojte se, bude to brzy. Aromaterapii se totiž budeme věnovat celý listopad.

Mějte barevný a provoněný podzim.

Vaše Brána ke zdraví

Prací gely a prášky z mýdlových ořechů pro ekologické praní

Pionýra stáčených, ekologických produktů Tierru Verde znají snad už všichni bezobaloví nadšenci a nadšenkyně. Tierra se specializuje na ekologické produkty vyrobené na základě mýdlových ořechůMýdlové ořechy se dováží z Indie, kde původně rostou na stromech Sapindus mukorossi. Zralé ořechy mají slupku plnou saponinů, tedy přírodních látek, které při kontaktu s vodou pění a odmašťují, a mohou se proto použít k šetrnému mytí čehokoli, na co si jen vzpomenete.

Jak je to s ekologií, když mýdlové ořechy rostou až v daleké Indii?

Mýdlové ořechy neboli reetha obsahují vydatné množství již zmiňovaných saponinů, a tak se jejich dovoz zatím vyplatí více než získávání těchto látek z nám dostupnějších surovin. Proces získávání těchto látek z kaštanů či mydlice je mnohem náročnější na suroviny a energii do jejich získávání vloženou. Do získávaní a zpracování ořechů v Indii se zapojují místní obyvatelé v rámci Fair Trade zásad práce. Ořechové slupky se k nám do Čech dováží jednou ročně v momentě, kdy je naplněna kapacita kontejnerů, ve kterých se převážejí lodní dopravou. Produkty Tierra Verde jsou opatřeny certifikacemi, aby bylo prokázáno, že suroviny a práce při jejich získávání jsou eko-bio-fér. Nicméně značka se neustále rozvíjí a hledá cesty k šetrnějším a pro planetu bez bolestnějším způsobům výroby a používání drogistického zboží. Uvidíme, kudy její cesta povede dál.

 

 

Velkým tématem Tierry Verde je praní. Prací gely z mýdlových ořechů mají mnohá specifika a pro ekologické začátečníky mohou být až příliš velkým krokem do neznáma. Jejich používání je tak trochu alchymie – do pračky je kromě samotného gelu dobré přisypat i změkčovač vody, k bílému prádlu přidat trochu pueru a místo aviváže nalít plný zásobník máchadla. Množství změkčovače se snadno určí testovacím papírkem. Ale jestli bydlíte v Brně, můžeme vám prozradit, že pokud nemáte speciální filtr, jste vlastníci velmi tvrdé vody. Vodní kámen usazený na dně varné konvice po již pár dnech používání, nechť je důkazem. Puer zajistí, že bílé prádlo bude stále bílé a beze skvrn – bavlněné plenky vám za tuto službu poděkují. Pozor, u barevného prádla časté použití pueru může způsobovat blednutí barev a ztenčení vláken. Kyselé máchadlo zneutralizuje zásaditou prací lázeň, vyžene zbytky pracích prostředků z prádla a vyčistí trubky pračky od nánosů gelů. Skvrn na prádle vás ještě před samotným praním zbaví žlučové mýdlo, ve veganské domácnosti tuto službu zastane olivové mýdlo s citronem.

Pokud jste vystrašeni postupem praní s gelem z mýdlových ořechů, anebo vám příliš nevoní, tak pro vás Tierra Verde vyrábí prací prášek. Inovovaná receptura je účinná a zároveň uživatelsky přívětivá. Stačí nasypat ho do zásobníku pračky. V prášku je již připraven správný poměr účinných pracích složek a složek, které se postarají o změkčení vody a podporu pracích účinků. Jediné, na co si je dobré dát pozor, je teplota prací lázně. Aby vše fungovalo tak jak má, používejte minimálně 40°C. Tato vyšší teplota zajistí správné praní a zároveň je i přívětivější pro pračku, jelikož se rozpustí všechny složky prášku a ty poté nezůstávají zachycené ve vnitřnostech pračky. I u praní pracím práškem však doporučujeme používat máchadlo. Nechcete-li si stáčet již hotové s vůní levandule, je velmi jednoduché si vyrobit své vlastní doma. Nasypte si 150 g kyseliny citronové do 1 l převařené vody a je to. Ovonět hotový roztok můžete esenciálními oleji dle nálady – 15 kapek postačí.

U inovací Tierra nezůstává jen v případě pracích prostředků. Nové složení gelu na nádobí je mnohem účinnější než jeho stará receptura a zároveň velmi šetrné. Gel tak zvládne umýt i ovoce a zeleninu před její konzumací. Jeho vůně založená na esenciálních olejích není nijak intenzivní a škodlivá, takže se nemusíte bát narušení aromat a zdraví.

Za zdravou domácnost bez chemie

Vaše Brána ke zdraví

Porodní balíček pro maminku

Máme velkou radost, že vám můžeme představit náš porodní balíček pro maminku, který jsme vytvořili s velkou péčí nejen o samotnou ženu, ale i s důrazem na zero waste a ekologii.Neříkáme, že to byla hračka. Při výběru jsme se museli koukat na doporučené seznamy porodnic (a že jich je), na složení nejrůznějších výrobků a u toho myslet také na cenu. I tak jsme si přípravu porodního balíčku moc užili a těší nás, že ho konečně můžeme poslat do světa.

V balíčku jsou zastoupené různé značky, to proto, abychom maminkám o kousek víc rozšířili obzor v možnostech přírodní kosmetiky. Kombinujeme jednorázové věci, které ale obsahují co nejvíce přírodních složek (ano, smysl to má i tak - je to zdravější pro pokožku maminky, výroba daného výrobku není tak náročná na přírodu a když se dostane do spalovny, tolik to "nesmrdí"), s opakovaně použitelnými. 

Kromě samotných produktů najdete v balíčku detailní popis všech věciček včetně toho, kdy a jak je fajn je používat. Dále jsme dovnitř přibalili nejrůznější vzorečky a obálku, ve které na maminky čeká dárek od nás- DÁRKOVÝ POUKAZ NA JAKÝKOLIV KURZ v hodnotě 150 korun. Tento poukaz je časově neomezený, stačí si tedy kdykoliv vybrat z naší nabídky kurzů a předložit jej při příchodu u nás na pokladně.

Celý porodní balíček je zabalený do látkové tašky, kterou jsme nechali ušít na míru tak, aby byla pro maminku praktická ještě dlouhou dobu. Ucho tašky se dá navázat různými způsoby, dá se nosit přivázaná ke kočárku, přes rameno, jako běžná kabelka a v pohodě se vleze i na šátek či nosítko. Také tuto tašku věnujeme mamince jako malou pozornost.

   

Při samotném výběru produktů jsme využili zkušeností a referencí našich zákaznic, známých i neznámých maminek na internetu a vše jsme ještě konzultovali s porodní dulou. Tak vznikla tahle konečná podoba. A co všechno tedy v našem porodním balíčku najdete?

 • TĚHOTENSKÝ PĚSTÍCÍ OLEJ NA STRIE od Weledy. Tento oblíbený olejíček pro udržení elasticity a pružnosti kůže můžete používat už během těhotenství nebo po něm. Brání vzniku strií a má příznivý vliv už na strie vzniklé. V balíčku najdete menší balení, které máte od Weledy zdarma.
 • BALZÁM NA PRSA od Eoné. Tento balzám se může používat už v těhotenství jako příprava na kojení, během něj i po něm. Při kojení pomáhá zlepšit stav bradavek, přináší úlevu přecitlivělým prsním bradavkám a dvorcům. Pravidelným masírováním dokáže zlepšit tvar a pevnost prsou.
 • PRVNÍ PORODNÍ OLEJ od Nobilis Tilia. Tento speciální masážní olej se používá od okamžiku, kdy se z nepravidelných kontrakcí stanou kontrakce pravidelné. Použité éterické oleje dodávají odvahu a posilují pocit důvěry sama v sebe, v tělo a v samotný porod.
 • BALZÁM NA RTY od brněnské značky Alma. Není to sice nutná věc, ale ze zkušeností maminek víme, že zajišťuje větší pocit komfortu. Během porodu se totiž často vysušují rty, které mohou i popraskat. A každá známe ten nepříjemný pocit suchých rtů se sklonem k nepříjemnému pálení.
 • PONOŽKY s příměsí vlny od české značky Surtex. Ano, čtete dobře. Mít nohy v teple je důležité i během porodu. A co jiného mít na nožkách než vlnu, která je termoregulační a dokáže tak minimalizovat pocit zpocených nohou.

     

 • PORODNÍ KALHOTKY od Carriwell. Dají se lehce vyprat a následně používat dál. Mají univerzální velikost a krásně drží tvar. Díky své prodyšnosti jsou vhodné i pro ženy po císařském řezu.
 • PORODNICKÉ VLOŽKY od firmy Natracare. Jsou bez plastů a syntetických látek, takže jsou 100% odbouratelné v přírodě. Povrch těchto vložek je velmi příjemný díky použití organické bavlny.
 • PORODNICKÉ VLOŽKY Eco by Naty. I tyhle vložky jsou bez syntetických látek a celé kompostovatelné. A to i přesto, že jsou jednotlivě balené. Dotyková vrstva je z organické bavlny, vnější plášť je vyrobený z geneticky neupraveného kukuřičného škrobu. Neobsahují žádné živočišné složky a nejsou testované na zvířatech.
 • JEDNORÁZOVÁ PODLOŽKA od značky Helmi baby poslouží prvních pár dní po porodu jako pojistka proti protečení očistků kdekoliv, kde novopečená maminka odpočívá. Dá se také použít jako přebalovací podložka pro miminko. Absorpční jádro je ze 100 % odbouratelné celulózové hmoty a nepromokavá část z kvalitní nepropustné fólie.

   

 • SADA LÁTKOVÝCH PRSNÍCH VLOŽEK k vyzkoušení. Tady jsme vybrali 3 značky ze 3 různých materiálů, včetně nepropustné varianty. Díky tomu se může žena rozhodnout, která varianta jí je nejpříjemnější. Pratelné vložky do podprsenky jsou zabalené v praktickém látkovém pytlíčku, ve kterém se dají vyprat, aniž by se zatoulaly mezi buben a těsnění pračky. 
 • OLEJ PO PORODU od Nobilis Tilia hýčká novopečenou maminku po porodu. Vyvážená směs pupalkového, meruňkového oleje a bambuckého másla krásně vyživí pokožku, zregeneruje ji a pomůže obnovit její přirozenou pružnost. Použitá směs éterických olejů navozuje příjemný pocit klidu a sebejistoty, a ještě k tomu podporuje zavinování dělohy.

    

Věříme, že náš porodní balíček ušetří nejedné mamince jak peníze, tak i čas při shánění doporučené výbavičky do porodnice a že se bude také hodit nejbližší rodině či kolegyním z práce jako tip na praktický dárek pro jejich těhotnou kamarádku nebo třeba snachu.

Vaše Brána ke zdraví

 

 

Přemýšlíte nad koupí tuhého mýdla? Zkuste mýdla od Koukolu z obilí

Kdo by se nechtěl po koupeli cítit jako po procházce rozkvetlou loukou? Není lepšího požitku než se po náročném, uspěchaném dni ponořit do vany plné bylinek. Nebo si dát ozdravnou sprchu a zregenerovat namáhanou pokožku.

Mýdla Koukol nabízí nejen službu našim tělům, ale šíří dobro do světa i mnoha jinými způsoby. V roce 2012 vznikl spolek Koukol v obilí s vizí popularizovat rukodělné práce vycházející z tradic, zvyků a řemesel venkova 19. století. S tím souvisí i pěstování a zpracování tehdy běžných rostlin. Postupem času se spolek přerodil v mýdlárnu. Název Koukol odkazuje ke kriticky ohroženému koukolu polnímu. Má připomínat nejen péči o přírodu, ale i zapomenuté domácí a řemeslné práce, které chce spolek znovu oživovat.ýdla z Volfartic jsou vyráběna ručně, metodou za studena a jsou opravdovým místním produktem. Složky, ze kterých jsou vyrobena pochází ze samosběru v místní lokalitě. K římskokatolické farnosti Volfartice totiž patří i 14,5 hektaru luk s bohatou druhovou rozmanitostí, kde zajištuje, aby tyto louky byly ekologicky obhospodařovány a divoké druhy bylin zde stále rostly, čímž konkrétně přispívá k zachování druhové pestrosti luk a pastvin. Kromě environmentálního přesahu také mýdlárna posiluje zaměstnanost zejména znevýhodněných skupin, pro které je složité najít si práci. Volfartice, kde se mýdlárna nachází leží na severu Čech, na rozhraní Ústeckého a Libereckého kraje v oblasti Českého středohoří. Ačkoli je tento kraj obklopen krásnou přírodou a bohatou nicméně složitou historií, je přeci jen trochu zapomenutým koutem naší země. Život v bývalých Sudetech umí být někdy celkem těžký.

Koukol se hodně snaží starat o životní prostředí. Pří výrobě i samotném fungování podniku si všichni dávají záležet na tom, aby jejich práce znamenala co nejmenší zátěž pro naše životní prostředí. Mýdla opatřují pouze papírovým páskem s povinnými informacemi a lněnou šňůrkou a k jejich zabalení se používají recyklované obaly. K výrobě samotné se používají oleje z rostlin vyskytujících se původně na našem území. A tak nečekejte žádný kokosový základ nýbrž lněný a slunečnicový olej. Po výrobě nezůstávají žádné zbytky a když už zbude nějaký ten výluh, kompost ho zbaští. K výrobě se používají čistě přírodní zdroje, které neznečišťují vodu a životní prostředí. Na spotřebu vody se v Koukolu opravdu dbá ve všech fázích podnikání.

Až příště budete kupovat přírodní tuhé mýdlo, vzpomeňte si na Koukol. Na hodnoty ruční práce, na šetrný ruční sběr bylin a ekologické uvažování při výrobě.

Vaše Brána ke zdraví

Říjen je měsícem nošení dětí

S nošením dětí v šátku či nosítku se setkáváme stále více a více. Mohou za to nejrůznější výzkumy vývojových psychologů, pedagogů a poradců, ale i každodenní zkušenosti nosících maminek a tatínků. 

Nošení dětí ulehčuje péči nejen o samotné děťátko, ale i o maminku a celou rodinu. Miminka jsou v těsné blízkosti spokojená a rodiče se v jejich přítomnosti cítí klidněji a lépe svým dětem rozumí. Obecně se dá říct, že nošení prohlubuje vazbu mezi rodičem a miminkem. I do našeho obchůdku chodí stále častěji budoucí nebo už stávající rodiče a hledají informace ohledně nošení dětí v šátku či nosítku. Proto jsme se rozhodli měsíc říjen zasvětit tomuto tématu. A co konkrétně jsme si pro vás připravili? 

Pro začínající chladnější dny můžete využít 10 % slevu na vybrané mikiny a bundy od české značky Angel Wings a Jožánek. Díky těmto kouskům zateplíte sebe a miminko současně a nemusíte řešit extra vrstvy oblečení pro vaše děťátko. 

Jako první společnou zateplovací vrtsvu můžete použít zavinovací svetr (vhodný na podzim pro období prvních mrazíků nebo z jara, při velkých mrazech nedokáže dostatečně zahřát zátylek miminka) nebo mikiny ušité z flísu či bavlněného úpletu. 

                                                                  https://branakezdravi.cz/mikina-pro-predni-noseni-jozanek

Nosící větrovka či bunda vám dobře poslouží jako vrchní teplá vrstva. Větrovka s membránou je vhodná od jara do podzimu na proměnlivé počasí, její výhodou je, že se dá poskládat do malého balíčku. Ochrání vás a miminko před lehkým deštěm a neprofoukne. 

Chcete si pořídit nosící bundu? Pak je potřeba se rozmyslet, jestli plánujete své miminko nosit jen vepředu nebo později i na zádech. Nošení na zádech je možné od okamžiku, kdy si děťátko sedne. Bundy pořídíte v různých variantách. Existují bundy s těhotenskou a nosící vsadkou, ty vám dobře poslouží ještě před porodem a při předním nošení miminka. Bundy s možností předního a zadního nošení využijete za jakékoliv situace po celé nosící období i s většími dětmi. Další variantou je bunda s těhotenskou a nosící vsadkou a s možností dát si větší miminko na záda. Ať už si vyberete kteroukoliv variantu, bundu můžete nosit i bez miminka a bez vsadky.             

Celý říjen si můžete u nás na prodejně a na e-shopu také koupit vybraná nosítka značky Tula Manduca se slevou 10 % a vybrané šátky s 20 % slevou. 

               

 

Přemýšlíte o tom, že pro své děťátko koupíte nosítko a nevíte, které si vybrat? Tak za námi přijdťe ve středu či ve čtvrtek na tzv. "nosítkové dny"Každý týden u nás na prodejně probíhají individuální poradenství ohledně nosítek s možností si je nejen vyzkoušet, ale i půjčit domů. A protože se chceme věnovat jen a jen vám, na toto poradenství je NUTNÉ se předem přihlásit. V rámci měsíce nošení si můžete dne 13. a 14.10. tuto konzultaci užít zdarma.

Pokud vás láká nošení v šátku, ale nevíte jak na to, rádi vás uvidíme na našem kurzu Zdravé nošení a vázání šátku za poloviční cenu. Dozvíte se na něm vše o bezpečném nošení miminka, naučíte se dva základní úvazy a dozvíte se i tipy, jak sebe a děťátko do šátku obléct.

Nosíte už v šátku a ráda byste se naučila úvazy pro větší děti nebo způsob, jak nosit své děťátko na zádech? Pro vás jsme si zase připravili kurz Vázání šátku pro pokročilé. I tento kurz si můžete užít za poloviční cenu.

Užívejte si barevný podzim a těšíme se na vás!