Hledat
Filters
Zavřít

Vánoce ekologicky a bez odpadu aneb zero waste tipy na vánoční dárky

Nechcete podporovat vánoční nákupní šílenství, ale rádi dáváte dárky? Nebo chcete své blízké obdarovat výrobkem od srdce? Jste tedy ti správní adepti na vánoční zábavu při výrobě zero waste dárků!

Probuďte v sobě kreativního ducha jako Peťa

Plátěnky, ty nikdy nevyjdou z módy! A pokud se to přeci jen náhodou stane, tak vždy najdou uplatnění při nošení nákupů, nebo balíčků z pošty. Jejich výroba není složitá. Můžete použít jakékoli pevnější plátno, sešít jeho dva díly k sobě, přidat ucha a je to. Nebo vytvořte lehkou a skladnou tašku z vyřazené košile. Prodloužíte tak její život a využijete veškerý potenciál, který v sobě skrývá. Upcyklace je sexy. Jestliže však nevlastníte šicí stroj, nebo vám zrovna před vánoci vyhlásil stávku, můžete u nás zakoupit plátěnou, ručně ušitou tašku z chráněné dílny Strážnice.

Přijde vám bílá barva fádní a nudná? Zkuste se pustit do domácího barvení textilu přírodními barvami. Nebo tašku opatřete výšivkou či potiskem netoxickými barvami na textil na vodní bázi. Ja říká naše Peťa: „tašku od charity si pomaluju nebo potisknu barvami na textil.“

Jak na přírodní barvení textilu?

Příroda si nejvíce rozumí zase s přírodou, a proto nejlepším materiálem pro barvení bude jakékoli přírodní vlákno nejlépe světlé barvy. S výběrem barvicí suroviny si nemusíte dělat starosti. Stačí otevřít spíš, ve které jistě najdete kávu či čaj, nebo schraňujte slupky z cibule či avokáda. Dále vám postačí větší smaltová nádoba a dřevěná špachtle na míchání. Pro každou surovinu se hodí jiný typ mořidla, neboli ustalovače. Lze použít kamenec, modrou či zelenou skalici ale někdy stačí jen solný roztok nebo ocet. A pro některé suroviny není třeba mořidla žádného. Pokud je však používáte, dávejte pozor – nevyhazujte použité byliny na kompost a z použité nádoby na barvící lázeň nejezte. Hmotnost barvicí suroviny by měla odpovídat alespoň hmotnosti barvené látky, nebo lépe být dvakrát až třikrát větší. V lázni textilii vařte podle potřeby a požadovaného odstínu. Před barvením je také vhodné látku vyprat.

Založte si svíčkovou manufakturu jako Veru

Už zase svíčky. Ale kdo by se netěšil na období, kdy může beztrestně zapalovat jeden knot od druhého? A jelikož nic nepotěší víc než dárek ručně vyrobený, dáme vám návod jak na to. Co budete potřebovat? Sójový vosk v bezobalové variantě, bavlněný knot o správném průměru, éterický olej s požadovanou vůní, kolíček na prádlo, nádobu, do které budete svíčku odlévat a rendlík/misku do vodní lázně pro rozehřátí vosku. Aby svíčka byla neobyčejná, na její ozdobu použijte sušené květy nebo koření. A jako obal nemusíte používat jen skleničky od marmelády, ale vaše svíčka se bude vyjímat i v originálním hrníčku. Stačí navštívit blešák.

Jak na výrobu sójových svíček?

Přibližně 460 g vloček sójového vosku vložíte do rendlíku o objemu asi 0,5 l a ve vodní lázni ho pomalu rozehřejete. Vosk by měl dosáhnout teploty okolo 85°C. Nechte rozehřátý vosk trochu zchladnout a přidejte esenciální olej. Jeho koncentrace by se měla pohybovat od 6 do 10 %, aby byl vůbec cítit. Vosk pak nalejte do sklenic s připraveným knotem. Knot můžete dolů připevnit předem trochou vosku. Až sklenici naplníte, knot sepněte do kolíčku na prádlo, který ho bude držet dokud svíčka nezchladne. Takovéto množství vosku by mělo stačit přibližně na dvě svíčky o velikosti 250 ml.[1]

Darujte domácí lázně jako Kačka

Že milujeme koupele už víte. A protože naši lásku ke všemu možnému rády šíříme, tak posíláme dál i recept na výrobu šumivek do vany podle Kačky. Podle ní jsou ty domácí lepší, protože: „v těch prodávaných bombách je strašně moc oleje a já to moc nemám ráda.“

Jak na výrobu koupelové bomby?

Stačí k tomu soda bikarbona, kyselina citronová (nejlépe ta jemně mletá) a kukuřičný škrob. Toto vše sesypte do jedné nádoby v poměru 3:2:1 a smícháte. A pak už je na vás, čím koupelovou bombu ozvláštníte. Zda přidáte esenciální olej, sušené bylinky, trochu rostlinného oleje či jílu. Při promíchávání nezapomeňte směs zvlhčovat vodou pomocí rozprašovače. Když cítíte, že je směs tak akorát, vtlačte ji do formy. A je hotovo. Nenechávejte však směs ve formě příliš dlouho, aby neměla šanci v ní zatvrdnout. Na hotový výrobek buďte něžní a balte s opatrností, aby se nerozdrolil.Sestavte sadu čepované kosmetiky na míru jako Bára

Nestíháte vyrábět vánoční specialitky? Nebo v sobě nemáte skrytého umělce a řemeslníka? Nechte si poradit od Báry a využijte možnosti načepovat si kvalitní přírodní kosmetiku do skleněných nádob a vytvořit tak zero waste kosmetickou sadu. Potěšit jí můžete všechny od dětí po babičky a dědečky. I váš oblíbený kolega v práci jistě nepohrdne sprchovým gelem, šamponem, pečujícím olejem či pastou na zuby v praktických skleničkách, které navíc může neustále doplňovat! A aby se vám jednotlivé nádobky nepletly a omylem jste nedali olejíček na zadečky vašemu milému místo synovci, tak je můžete vylepšit o promakané popisky. A originální dárek téměř bez práce je na světě.

A jak Barča říká: „Já nejsem úplně vyráběcí,ale chci využít zero waste a naše lahvičky, takže budu obdarovávat bezobalovou zubní pastou, květovou vodou, mixem solí do koupele a mandlovým olejem s tím,že budu ručně zdobit ty lahvičky.“

A co děti?

A pro děti Kami doporučuje papírové ozdoby ke slepení a omalování.

[1] Candle Science. „How to make a soy candle.“ Candle science [online] [cit. 30. 11. 2021].Dostupné z https://www.candlescience.com/learning/how-to-make-a-soy-candle/