Hledat
Filters
Zavřít

Rozvoněno: Už máte svou přírodní svíčku s příběhem?

Co má společného podzimní pošmourno, večerní přítmí a aromaterapie? Odpověď je jasná – svíčky! A ne jen ledajaké svíčky, ale přírodní sójové, ve skle, vonící po rozkvetlých loukách, bylinných zahrádkách nebo hřejivém koření.

Zapálení takové svíčky si zaslouží alespoň malý rituál. Chvilka, kdy jsme přítomni jen sami se sebou a pro sebe. Výdech. Nádech. Co se třeba jen tak podívat z okna? Pozorovat chůzi lidí, vánek větru, padající listí. A v pozadí hořící, zářící a vonící zázrak z vosku. Dnes těmto malým všedním chvilkám pohody a pozastavení říkáme různě – hygge, mindfulness – ale už v antice se o důležitosti chvil záměrného klidu vědělo. Zeptejte se třeba Platona. [1]

Proč o tom všem píšeme? Rádi bychom Vám představili nejvíc sympatické svíčky Rozvoněno. Malý, rodinný a maximálně ekologický podnik, kde tyto zázraky vznikají pod rukama Ester a Michaela, manželů Schmidtových, kteří se nadchli pro výrobu v souladu s přírodou a udržitelnými principy. Na začátku bylo pole, pole rozvoněné levandulovými květy a obhospodařované čistě ekologickými prostředky. A pak se z radosti z voňavé úrody, přírody a ruční práce zrodilo Rozvoněno.

Svíčky od této dvojice jsou odlité z kombinace sójového a kokosového vosku. Přírodní vosk a 100% éterické oleje s sebou nenesou rizika, která vznikají u spalování běžných, parafínových aromatizovaných svíček. Při pálení konvenčních svíček se do prostoru uvolňují látky, které jsou spojovány například se vznikem rakoviny. Problematický není z tohoto pohledu jen již zmiňovaný parafín, ale i přidané aromatické látky a nemožnost kontroly kvality výroby. Zvyšuje se tak riziko, že se při výrobě používají suroviny, které mohou být zdroji potenciálně nebezpečných látek. V Evropské unii výrobci vonných svíček nemusí uvádět všechny použité přísady. [2] Rostlinné vosky jsou zdravější a i ekologičtější alternativou. [3] Jsou biologicky odbouratelné a neobsahují živočišné produkty. Jako příjemný bonus získáte o až o 50 % delší dobu hoření, než u jejich parafínové konkurence!

Věřme tedy přírodě a firmám, které fungují v souladu s jejími principy a nemusí se tak schovávat za nejasné složení svých produktů. Opatrnosti však ale nikdy není dost, a proto se i zde mějte na zřeteli. Pro všechny z nás nejsou vhodné všechny přírodní éterické oleje. Před tím, než se pustíte do inhalace, zjistěte si kontraindikace. Zvláště pokud máte například vysoký krevní tlak, diabetes, nebo okolo vás běhají malí raubíři, pro které mohou být některé vůně příliš intenzivní a nevhodné. Stejně tak v těhotenství pozor na to, k čemu čicháte. A to nejen kvůli nevolnostem. V Rozvoněnu myslí i na ty, kteří vůním zrovna dvakrát neholdují. "Neobyčejná" sójovo-kokosová svíčka bude to, co hledáte.

A protože nejen radost je to, co chtějí Ester s Michaelem předat světu, snaží se při výrobě a distribuci dbát na ekologickou stopu a způsobovat co nejmenší zátěž pro životní prostředí. Pokud na svíčce pod víčkem objevíte květy levandule, jsou to právě ty, co rostou na českém poli za brněnským domem u této dvojice. Aby nevznikal další zbytečný odpad, jsou svíčky odlévány do již použitých skleniček čištěných za pomocí jedlé sody. Přebývá Vám doma sklenka od Opočenského jogurtu? Zkuste se ozvat Rozvoněnu a třeba se k vám vrátí plná voňavého vosku, připravená k zapálení. My můžeme dosvědčit, že krabice se zbožím k nám pan Michael nosí vlastnoručně a sem tam zavítá na obhlídku při jízdě na kole městem.

Třešničkou na dortu jsou nové designy etiket. Samozřejmě také pochází z dílny Rozvoněna a kromě toho, že jsou natisklé takovým způsobem, aby bylo spotřebováno co nejméně inkoustu a spotřebovalo se méně náplní do tiskáren, tak použitým materiálem je 15 % organického odpadu z ječmene, 40 % z recyklátu modrých kontejnerů z plně obnovitelných zdrojů. Etikety nejsou jen hezkým doplňkem, ale kromě bezpečnostních informací znázorňují i intenzitu vůně. Jdou lehce sundat odmočením, takže sklenička může být opět připravena do služby.

Doufáme, že jsme Vás tímto nalákali a při dalším nákupu ve Vašem košíku skončí nejedna z aroma svíček z dílny Schmidtových.

Příjemné podzimní dny plné relaxace,

Vaše Brána ke zdraví

 

[1]The School of Life. The Importance of Staring out the Window [online] [cit. 9 .10. 2021]. Dostupné z: https://www.theschooloflife.com/thebookoflife/the-importance-of-staring-out-the-window/.

[2]ADAMOWICZ, Jan, JUSZCZAK Kajetan, POLETAJEW Slawomir, VAN BREDA Shane Vontelin, POKRYWCZYNSKA Marta a DREWA Tomasz. Scented Candles as an Unrecognized Factor that Increase the Risk of Bladder Cnacer; Is There Enough Evidence to Raise a Red Flag?. American Assoc

iation for Cancer Research [online] 2019 [cit. 9. 10. 2021]. Dostupné z https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/12/10/645.full.

[3] OJEWUMI, M.; RUTH, B.; D. DANIEL, O. Candles from Soybean Seed Oil Extract. Preprints [online] 2019 [cit. 9. 10. 2021]. Dostupné z: https://www.preprints.org/manuscript/201908.0268/v1.