Hledat
Filters
Zavřít

Listopad- měsíc aromaterapie

Ve vzduchu je cítit podzim. Sluníčka a teplých dní je stále méně a méně, rána a večery bývají už chladné. Stromy pozvolna ztrácí listí, vše kolem nás se chystá k zimnímu spánku. Vůně ubývají, sem tam nás z té proměnlivosti počasí chytne rýmička či jiné nachlazení. Tohle vše nás přivádí k potřebě pozvat si k sobě domů přírodu v podobě voňavých svíček, éterických olejů nebo kosmetiky, která nejen vyživí naši pokožku, ale i naše smysly. Vítejte ve světě aromaterapie.

Co je aromaterapie

Jak už nám napovídá samotný název, jde o léčbu pomocí vůní. A ne ledajakých. Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako éterické oleje. A právě tyto oleje se používají v aromaterapii. Žádné jiné. To znamená, že pokud si koupíte sprchový gel, který vám slibuje aromaterapeutické účinky, a přitom neobsahuje žádné éterické oleje, nemůžete očekávat, že tyto účinky opravdu bude mít. O tom, jak se esenciální, neboli éterické oleje vyrábějí, vám povíme v dalším článku. Nyní se spolu podívejme na to, jakým způsobem vlastně aromaterapie funguje.

 

Čich - nejcitlivější lidský smysl

Určitě se vám to už někdy stalo. Procházíte kolem pekařství a najednou vám vůně skořice připomene Vánoce. A to je teprve léto. U kamarádky dostanete heřmánkový čaj a vy se při prvním doušku vrátíte do dětských let, kdy jste s babičkou tuto bylinku sbírali. Vůně nás dokážou během vteřiny přenést do našich vzpomínek či zážitků, a to i přesto    že se zrovna v myšlenkách potulujeme úplně jinde. Jak je to možné?

  Čich je totiž náš nejcitlivější smysl, který je přímo spojený s naším emočním mozkem – limbickým systémem. Reakce na vůni tedy  není          logického charakteru, jde o reakci na nevědomé bázi, která se může promítnout do našich emocí, chování, ale i do dlouhodobé paměti.

  Aromaterapie však dokáže vyvolat i reakci v našem fyzickém těle. Přes hypothalamus, který je naším centrálním počítačem, se spouští kaskáda instrukcí. Reaguje nervová soustava, reagují hormonální žlázy. Reagují naše regulační soustavy. A vy cítíte, že to zabírá. Může jít o úlevu od bolesti, uvolnění svalstva nebo například o úpravu krevního tlaku.

 

Jak si dopřát aromaterapii

Mezi základní metody aromaterapie patří tzv. inhalace a pronikání éterických olejů do těla prostřednictvím kůže.

Při inhalaci se účinné látky dostávají do jednotlivých orgánů přes průdušky, plicní sklípky a krevní kapiláry. V krvi můžeme tyto látky zaznamenat už po 15 minutách po vdechnutí. K využití této metody vám postačí látkový kapesník, na který si esenciální olej nakapete nebo ho můžete kápnout do mísy s horkou vodou, naklonit se nad ní a s hlavou zakrytou ručníkem vůni inhalovat. Chcete si provonět domov či kancelář? Brnkačka. Na trhu si můžete vybrat stylový aroma difuzér, keramickou destičku nebo aromalampu na svíčku. Pokud máte saunu, do nádobky s vodou přidejte pár kapek „éteráku“ podle velikosti prostoru a nechte volně odpařovat. Jen pozor, esenciální olej nikdy nekapejte přímo na rozpálené kameny.

Další metodou aromaterapie je kožní aplikace. Ta se provádí pomocí masáže, koupele, obkladu nebo nanášením kosmetiky s obsahem esenciálních olejů. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, mějte na paměti, že éterický olej je potřeba na kůži vždy používat naředěný. Při masáži se k tomu používá kvalitní rostlinný olej smíchaný s pár kapkami vybraného esenciálního oleje nebo si můžete koupit již namíchány masážní olej. Je libo voňavá koupel? Stačí do lžíce nosného oleje přidat 3-10 kapek éterického oleje a tuto směs nechat rozpustit v teplé vodě. Nechce se vám po celém dni nic řešit? Stačí si do vany nakapat již hotový koupelový olej a můžete relaxovat.

Pokud se chcete hýčkat aromaterapeutickými účinky ještě více, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu dnes existuje mnoho výrobců přírodní kosmetiky, kteří éterické oleje přidávají do svých výrobků. A protože je z čeho vybírat, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat celý jeden článek. Kdy si ho budete moct přečíst? Nebojte se, bude to brzy. Aromaterapii se totiž budeme věnovat celý listopad.

Mějte barevný a provoněný podzim.

Vaše Brána ke zdraví