Hledat
Filters
Zavřít

Červen Letní šátkomanie

Stejně jako loni vám i letos v rámci letní šátkománie přiblížíme materiály nosících šátků i oblečení na nošení. Materiálů, ze kterých se šátky šijí je opravdu mnoho a občas je těžké si vybrat ten správný. Při nošení v letních měsících se navíc hodí myslet i na termoregulační funkci materiálů šátků. Výhody jednotlivých materiálů a příměsí naleznete v následujících řádcích. 

Bavlna

Bavlna je měkká, příjemná, prodyšná, univerzální, odolná a nenáročná. Je to ideální materiál, pokud chcete jeden jediný šátek na celé nosící období. Bavlněné šátky jsou málo náchylné k zatrhávání, nemají tendenci se vytahovat a prověšovat. Nejen, že se dobře vážou, ale jsou vhodné pro všechny roční období.

Biobavlna

Biobavlna se pěstuje bez použití pesticidů a chemických hnojiv, při její výrobě a barvení jsou zakázány nebezpečné chemické látky jako např. ropné oleje, chlor a další. Při výrobě bio bavlny se používají pouze metody a materiály, které neničí životní prostředí. Šátek z biobavlny je na dotek jemnější a měkčí než bavlna. Biobavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou či pro alergiky.

Len

Lněné šátky jsou pevnější než bavlněné, a tak jsou většinou ze začátku trochu tužší, ale při vázání postupně změknou. Len je hypoalergenní, antibakteriální, prodyšný a na dotek chladivý. Len potřebuje ke svému pěstování méně chemikálií než bavlna, je tedy ekologičtější. Lněné šátky jsou vhodné na léto, protože jsou chladivé, prodyšné a většina lněných šátků je tenčích, ale zároveň velmi nosných.

Merino

Merino vlna je 100% přírodní vlna z ovčí srsti. Vlna je trvanlivá, při správné péči vám může sloužit dlouho, a v přírodě snadno rozložitelná. Merino vlna je měkká, nadýchaná, známá svými skvělými termoregulačními vlastnostmi a výborně absorbuje vlhkost. Šátky s merino vlnou nabízejí příjemnou diagonální pružnost, dobře se přizpůsobí vašemu dítěti a krásně rozloží jeho váhu na vašich ramenou a zádech. I tenčí šátky s merino vlnou jsou velmi pohodlné i na těžší děti. Je nepřekonatelná, co se termoregulace týče-v zimě zahřeje, v létě rozvede vlhkost do velké plochy, čímž zajistí rovnoměrné ochlazování. Je prodyšná a odolná proti zápachu. Ideální pro celoroční nošení.

 Hedvábí

Hedvábné vlákno je velice pevné, chladí, provzdušňuje, saje víc než bavlna, je antibakteriální a léčivé. V létě oceníte jeho schopnost absorbovat vysoké množství vlhkosti, aniž by bylo na dotek mokré, v zimě pak zase jeho nízkou tepelnou vodivost, díky které se teplo udrží při povrchu těla. Hedvábí má léčivé účinky na kůži a je to vynikající materiál pro ty, kdo mají atopický ekzém a jiné kožní potíže. Hedvábné šátky nedoporučujeme pro začátečníky, protože jsou klouzavější a nezkušenému člověku se hůře dotahují nebo může mít pocit, že se v úvazu povolují.

Konopí

Konopí jako textilní vlákno je velmi pevné a odolné. Je antispetické, antibakteriální a odolné proti UV záření. Pro svou relativní hrubost se často spřádá s bavlnou, aby bylo příjemné i na holou kůži. Pro svou savost a prodyšnost je konopí oblíbené zejména v letních měsících. Může se ale nosit celoročně. Zpočátku může být tuhý, je potřeba ho zanosit, než změkne. 

Tencel

Tencel je vyrobený z eukalyptového dřeva, ze stromů pěstovaných v trvale obnovovaných porostech, které rychle rostou, není třeba je zavlažovat, hnojit ani ošetřovat proti škůdcům. Tencel je schopný absorbovat až o polovinu více vlhkosti než bavlna. Má antibakteriální vlastnosti. Tencelové šátky se vyznačují velkou nosností, ale zároveň svojí poddajností a lehkostí. Tencel dává šátkům jemnost a měkkost.

Bambus

Pěstování bambusu je velmi snadné a ekologické, protože je to nejrychleji rostoucí a velmi přizpůsobivá dřevina. Bambusový šátek je velmi savý, prodyšný, termoregulační, antiseptický a hypoalergenní materiál. Nejčastěji se v textiliích používá bambusová viskóza, která vzniká při zpracováním bambusového vlákna. Bambusové šátky jsou velmi jemné a poddajné. V zimě dobře odvětrávají a v létě chladí. Jsou jemné, nedráždí pokožku a velmi dobře se s nimi váže.

                                                                                                             

Pokud se chcete o materiálech dozvědět ještě trochu více, doporučujeme sledovat naši sekci kurzy, kde krom tradičního kurzu vázání šátků, přibyde i kurz speciálně na letní materiály šátků i nosícího oblečení.

Celý červen si můžete nakoupit šátky s letními materiály s 20 % SLEVOU a letní verze nosítek TULA se slevou 10 %.

Přejeme krásné letní nošení.

Vaše Brána ke zdraví