Hledat
Filters
Zavřít

Bezplenková komunikační metoda

Tématem tohoto týdne je u nás v Bráně ke zdraví bezplenková komunikační metoda. A co to vlastně je? Jedná se o metodu vnímání signálů dítěte, které vysílá před vykonáním své potřeby a tím pádem omezení, nebo úplná eliminace nošení plen. A jak na to? Popřípadě jaké to má výhody?

Základním předpokladem je rozeznat signály dítěte, což zvládne jen rodič, který je s miminkem v neustálém kontaktu. Nejedná se jen o eliminaci nošení plen, ale i o učení se a zkoumání signálů vašeho miminka. Tuto metodu můžete využívat plně, nebo jen částečně. Většina maminek pleny využívá na cestování, k lékaři, nebo v jiném cizím prostředí, kde dítě může reagovat jinak a nemusí tak být plně zřejmé kdy se potřebuje vyprázdnit.

Jak a kdy začít?

Ideální je samozřejmě začít hned při příchodu domů z porodnice, kdy miminko na plenu ještě není zvyklé, ale začít se dá i později. Doporučuje se začít nejpozději do 6 měsíce, protože poté už signály nejsou tak zřejmé. Začátek určitě nebude jednoduchý a signály jsou u každého miminka jiné. Mezi nejčastější signály patří například tvrdnutí bříška, prdíky, kopání nožičkama, nebo naopak zklidnění a koukání na jedno místo.

Když rozpoznáte signál, tak by se mohlo zdát, že máte vyhráno. Bohužel s věkem se signály můžou měnit, a tak mnohdy budete muset celý proces hledání opakovat. Důležitá je také pravidelnost. Pokud budete brát miminko k vyprazdňování pravidelně, tak se to za nějakou dobu také naučí a celý proces tak bude jednodušší. Berte tedy miminko vyprazdňovat po probuzení, před spaním a po kojení a odříhnutí.

A jak to tedy reálně vypadá? Bohužel na nočník si budete muset ještě nějakou dobu počkat. Miminko můžete vzít nad umyvadlo, vanu, nebo využít kyblíček na bezplenkovou metodu. Pokud vycítíte, že se blíží ten správný čas, tak miminko vezměte na vybrané místo, svlékněte jej, v náručí jej stulte do klubíčka a dejte miminku signál k vyprázdnění. Vhodné je nějaké slovo, které budete používat jen a pouze k této příležitosti. Po vykonání potřeby je nutné miminko pochválit.

A v čem je výhoda bezplenkové metody? Velkou výhodou je určitě finanční stránka-ušetříte za plenkyvlhčené ubrousky a podplenkovou kosmetiku, zároveň nedochází ke vzniku opruzenin. Další výhodou je jistě nevytváření odpadu a obecně ochrana životního prostředí. Jak již název napovídá, tak velkou částí této metody je komunikace a kontakt, proto je velmi důležitá a prohlubuje vztah mezi rodičem a dítětem.

Aby byla tato metoda pohodlnější, můžete si pořídit produkty z naší sekce Bezplenková metoda. V nabídce máme kyblíky, návleky, pleny tepláčky na bezplenkovou metodu. Celý týden pro Vás máme 10% akci na kyblíčky a návleky na bezplenkovou metodu od značky Iobio a Crawler

Pro tento týden jsme si pro vás připravili i kurz bezplenkové komunikační metody s 50% slevou.

Přejeme vám hodně štěstí a silnou vůli.

Vaše Brána ke zdraví