Facebook page branakezdravi@seznam.cz Eshop: +420 720 070 274 Zdravá výživa: +420 725 065 899

Logo Brána ke zdraví

Zázvor, podpora imunity a pomoc při nachazení

Zázvor je nedílnou součástí mnoha domácností. Pomáhá při nachlazení a dalších zdravotních problémech. Je také oblíbenou ingrediencí při vaření a pečení.  V tomto článku se dozvíte odkud se k nám zázvor dostal, jaké jsou jeho léčivé účinky, jak se dá využít a v jaké podobě ho můžete najít v obchodech.

Jak nám zázvor může pomoci?

  • podporuje imunitu - Ideální je zázvorový čaj nebo lázeň pro unavené nohy s přidáním nastrouhaného zázvoru.

  • pomáhá při chřipce a nachlazení - zázvor působí antibakteriálně a protizánětlivě

  • má silné antioxidační účinky

  • pomáhá při nechutenctví - Může být konzumován i v období těhotenství.
  • usnadňuje trávení

  • pomáhá při bolestech hlavy - Smíchejte šťávu z citrónu, med a nastrouhaný zázvor. Tuto směs vložte do úst a žvýkejte.

Kde se vzal zázvor?

Zázvor pochází ze zemí Dálného východu. K nám se dostal přes moře díky fénickým obchodníkům. Proč se kořeny zázvoru lékařského v Evropě těšily velké oblibě? První písemná zmínka o zázvoru pochází z čínské a indické tradiční medicíny ze 4. století př. n. l.. Když se tato rostlina dostala do Evropy byly zde omezené možnosti, jak utišit zažívací problémy nebo podpořit obranyschopnost v zimním období. Díky svým léčivým účinkům se zázvor v této části Evropy zachoval a můžeme ho používat i nyní.

V jaké formě lze zázvor použít?

Zázvor lze použít v mnoha formách. Záleží na způsobu použití. Možnosti jsou čerstvý, sušený a nákládaný. Naložený zázvor můžete najít v mnoha podobách. Jednou z možností často používanou je v nálevu při konzumaci suši. Zde zázvor neutralizuje chuťové stopy jídla.

Čerstvý zázvor lze použít proti bolestem hlavy vytvořením směsy z medu, citrónu a zázvoru. Čaj z čerstvého zázvoru podporuje obranyschopnost organismu a usnadňuje trávení. Žvýkání plátků čerstvého zázvoru pomáhá při nechutenství. Čerstvý zázvor je vhodný kupovat v bio kvalitě, jelikož slupka, která se před konzumací odkrajuje, je tenká a půda, ve které zázvor rostl, mohla být ošetřena pesticidy.

Sušený zázvor je vynikajícím pomocníkem v kuchyni. Není tak aromatický jako čerstvý zázvor, ale přesto dodá pokrmům jemnou štiplavou chuť. Další využití je jako pochoutka v podobě sušeného ovoce.

Nakládaný zázvor existuje v mnoha variantách. Můžeme najít jak sladké nálevy, které jsou spíše jako pochutina, tak nálevy slané, v této kombinaci se zázvor používá jako přísada do pokrmů nebo jako neutralizér chuti.

Při konzumaci zázvoru by se neměla přesáhnout denní dávka 5 gramů.

Nabídka cukrárny Brány ke zdraví

  • zázvorovo-mrkvový dortík

  • raw zázvorové makronky

  • čerstvý zázvorový čaj

  • zázvorové smoothie

Jaké varianty zázvoru můžete najít v Brnáně ke zdraví 

Brána ke zdraví nabízí kromě samotného bio zázvoru jak v čerstvé tak sušené podobě také mnoho dalších produktů. Jedním z nich jsou nápoje. Mezi oblíbenými kousky zákazníků je sirup se zázvorem. Je ho možné kombinovat se studenou nebo teplou vodou jako nápoj podporující obranyschopnost. Můžete ho také konzumovat neředěný. Vhodné dávkování je 2-5 krát denně 3 lžičky. Neředěný sirup je vhodný při zažívacích problémech.

V Bráně ke zdraví můžete také najít různé druhy marmelád se zázvorem. Různé příchutě od našich oblíbených dodavatelů jako jsou Sonnentor a další. Marmelády a džemy jsou doslazované cukrem, fruktózou nebo různými sirupy a slady.

Další možností jsou makrobiotické zázvorky. Jemně štiplavá chuť zázvorek vybudí chuťové pohárky ke konzumaci dalšího a dalšího kousku. Veškerá makrobiotika, kterou můžete najít na pobočkách Brány ke zdraví je slazena slady a sirupy, takže sice mlsáte ale bez cukru

 

Webové stránky vytvořil tým ReSyst.cz