Facebook page branakezdravi@seznam.cz Eshop: +420 720 070 274 Zdravá výživa: +420 725 065 899

Logo Brána ke zdraví

Zásoby ovoce a zeleniny na zimu

Příroda je v půlce léta v plné síle a vydává nám nepřeberné množství plodů. My si tak můžeme začít připravovat zásoby na podzimu a část zimy. Jak nejlépe skladovat dary přírody, tak aby neztratily výživové hodnoty a svoji chuť? Na internetu můžete najít nespočet rad a tipů. Jak ale poznat co funguje?

Nechci doporučovat rady, které nevím, zda jsou pravdivé. Proto letošní sezónu vyzkouším nápady, které jsem našla na internetu a získala od zkušených pěstitelů. Můžete se tedy těšit na pravidelné příspěvky o tom, jak reálně vypadá zazimování zeleniny a ovoce a pokud vy sami máte nějaké osvědčené rady, budu ráda, když se o ně podělíte. 

Z načerpaných informací jsem vytvořila základní návod, čeho se při skladování ovoce a zeleniny vyvarovat a jak postupovat. Pokusím se vyzkoušet všechny varianty, protože každý máme jiné možnosti skladování.

1. Ovoce a zelenina se nemá skladovat na stejném místě. Bohužel nedisponuji stejně jako většina lidí tolika místnostmi, takže jsem schopná dodržet pravidlo oddělených nádob pro ovoce a zeleninu.

2. Některé druhy zeleniny by neměly být skladovány společně. Například mrkev se nemá ráda s rajčaty, nahořkne od nich. A ani cibuli se moc nedaří v blízkosti rajčat. Cibule se také nemá skladovat vedle košťálovin, získává jejich chuť. Dalším typem je neukládat okurku, petržel nebo kapustu vedle jablek nebo rajčat dochází k jejich žloutnutí.

3. Skladovat by se měla pouze zelenina a ovoce, které nebyly při sklizni nijak poničeny. Tuto zásadu můžete zkontrolovat již nyní. Pokud je některé ovoce nebo zelenina nahnilá nebo porušená raději je hned zpracujte nebo dejte na kompost.

4. V čem uchovávat sklizeň

Bedýnky - Dřevěné nebo plastové bedýnky jsou nejvíce zmiňovány. Zde bych jen doporučila dát si pozor na šířku a výšku bedýnky. Na některé druhy ovoce (jablka, hrušky) se hodí nižší bedýnky, jelikož má být ovoce pouze v jedné vrstvě. Naopak u kořenové zeleniny by měly být bedýnky vysoké, kvůli písku, který zelenina potřebuje. Pro některé druhy kořenové zeleniny je důležité, aby byl písek trochu vlhký. Pokud máte bedýnku ve sklepě, kde je nízká vlhkost, měli byste čas od času písek pokropit. Někteří doporučují místo písku alternativu a to perlit, který drží dobře vlhkost a neplesnivý.

Sáčky - Pokud nemáte místo na bedýnky je možnost skladování ovoce v pytlících, které by měly být po celou dobu otevřené. Pytlíky umístěte na temné a chladnější místo v bytě. Tato varianta je bohužel jen krátkodobá a zelenina takto nevydrží delší dobu.

5. Místa kde se dá skladovat zelenina

Sklep - Chladné, stinné a vlhké místo vyhovuje většině druhů zeleniny. A jde zde i částečně oddělit ovoce od zeleniny. Pro skladování ve sklepě je vhodné využít dřevěné i plastové bedničky.

Balkón - Zde je trochu problém s místem. Zvlášť v případě, kdy se má dodržet u skladování jablek pouze jedna vrstva. Pro skladování jsou vhodné opět dřevěné nebo plastové bedýnky. Ty je potřeba vyložit polystyrenem nebo pytlovinou (něčím co je vzdušné). Aby ovoci a zelenině nebyla zima je potřeba bedničku nahoře překrýt. Pokud začne být opravdu zima, je doporučeno přes bedýnky natáhnout deky.

Skleník - I zde je možné uchovat Vaši sklizeň. Skleníky a pařeniště se používají výhradně pro skladování kořenové zeleniny. Opět se použijí bedýnky naplněné pískem. Aby v zimně písek nezmrznul, můžete bedýnky obalit bublinkovou fólií nebo opět dekou.  

Kde najít další informace?

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/jidlo-strava/uskladneni-ovoce-a-zeleniny-v-zime-brambory-korenova-zelenina-svestky-jablka-hrusky

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-uskladnit-korenovou-zeleninu

http://bytvpanelaku.cz/skladovani-ovoce-a-zeleniny-jak-si-udelat-zasoby-na-zimu/

Příště se dozvíte, jak probíhá příprava na uskladnění potravin. Co vše je nutné si koupit a kde je dobré nakupovat ovoce a zeleninu. Pokud máte nějaké tipy nebo byste rádi něco vyzkoušeli, ale z nějakého důvodu Vám to teď nevychází, napište Vaši myšlenku do komentářů.

 Krásný den plný přírody.

Text: Anna Havlíčková

1. díl zásoby ovoce a zeleniny - Kam s cuketou?

2. díl zásoby ovoce a zeleniny - Vše potřebné k uskladnění potravin

 

Webové stránky vytvořil tým ReSyst.cz