Facebook page branakezdravi@seznam.cz Eshop: +420 720 070 274 Zdravá výživa: +420 725 065 899

Logo Brána ke zdraví

Žijeme bez PET lahví a igelitek aneb Jak na jednorázové obaly

Nepřitížit přírodě, zdraví ani peněžence - s tímto úkolem pomohou moderní obaly a další chytré výrobky. Rády se zabydlí ve vaší kuchyni, koupelně a vyrazí s vámi i do práce nebo na výlet. Dnes už si těžko představíme dobu, kdy nebyly jiné než skleněné lahve, zelenina se balila do novin a maso na řízky muselo přestát cestu domů ve voskovaném papíru. Tento „obalový pravěk“ si ale možná vyzkouší už naše děti. Neobnovitelné zásoby ropy a dalších surovin se kvůli našemu komfortu rozhodně zázračně nerozmnoží.

 

I když ne vždy je zejména z hygienických důvodů možné najít zelenější řešení (třeba syrové maso versus pás pokladny), řadu jednorázových obalů lze nahradit úplně jednoduše. Kromě přírody se uleví i peněžence, protože zákazník platí nejen za obsah, ale i za obal. A to leckdy ne zrovna málo.

Jídlo v plastovém kabátku

Největší kupka sáčků, tácků a kelímků se do našich domovů propašuje spolu s potravinami. A to často naprosto zbytečně. Proč si třeba kupovat žampiony vyrovnané v plastové
Little green pouchdóze a ještě pro jistotu zabalené do fólie nebo podobně vyšperkovaná jablka, když jejich kolegové prodávaní „na váhu“ většinou vyjdou podstatně levněji?

Oblíbeným tahem výrobců je také vymyslet co nejrafinovanější obal, který dožene, čemu se jejich produktu nedostává na gramáži. Vnitřek luxusně vyhlížející bonboniéry pak zabírá pět bonbónků strategicky rozmístěných v obřím platu a pro jistotu ještě důkladně zabalených do nadýchaného staniolu. Jedna pořádná čokoláda, jak ji umí třeba český Mixit, v takovém případě poskytne určitě více chuťových zážitků a zanechá po sobě méně osiřelých svršků.

Důležité je také vědět, že většina plastů uvolňuje do potravin chemické látky, které lidskému zdraví rozhodně neprospívají. Naopak sklo je chemicky netečné. Proto se ve skleničkách prodávají třeba kvalitní zrající jogurty, přírodní sirupy, bio dobroty z ovoce nebo čerstvé šťávy. Svůj tichý comeback zažívají také skleněné lahve na mléko, které se většinou dají koupit přímo ve farmářských mléčných automatech.

Obtížně recyklovatelné obaly na džusy není až takový problém oželet, pokud spotřebitel důkladně studuje jejich etikety. Předraženou vodu plnou cukru, která se bohužel často vydává za mošt málem z plodů ráje, je rozumnější a také mnohem zdravější nahradit džusem domácí výroby. Investice do výkonného odšťavňovače se při pravidelném používání vrátí celkem brzy.

Zvažte nakupování na váhu

Umořit invazi všemožných krabiček, sáčků a pytlíků může pomoci i nakupování vážených potravin jako jsou rýže, hrách, cizrna, sušené ovoce nebo ořechy. Zejména majitelé menších obchodů mohou být vstřícnější a nebude pro ně problém navážené zboží zabalit do látkových sáčků, které zvládne vykouzlit i méně zkušená švadlena. A pozor, už i v Česku existují pravověrně bezobalové obchody, stačí jen hledat.

Stejně tak je dobré vytrénovat si spotřebitelské oko a naučit se hledat výrobky balené ve vratných, recyklovatelných či rovnou kompostovatelných obalech. Malá nápověda – své domácí hnojivo můžete bez obav obohatit i použitými sáčky biočajů od Sonnentoru, které se vyrábí z kukuřičného škrobu. Pokud zelenější alternativa neexistuje, nezbývá než odhadnout, na kterém výrobku je papíru nebo plastu trochu méně. Většinou bývá také výhodnější i k přírodě šetrnější dávat přednost větším balením.

Zamávejte děravým igelitkám

Hlavně, ale hlavně je třeba ukázat záda ultratenkým igelitovým parodiím na tašky, které většinou nevydrží ani cestu z nákupu domů. S grácií je nahradí poctivé látkové tašky, které jsou nejenom vzhlednější a pohodlnější, ale také unesou mnohem více a stanou se věrnými společníky na řadu let. Originální skládací kousky s praktickým zavíráním na zip nabízíEkologicka taska

třeba značka Ecozz.

Co si ale počít, když kuchyňská linka zase přetéká různými sáčky? Pokud je nechcete hned strčit do tříděného odpadu, můžete dát jejich jepičímu životu druhou šanci. Ideální je pořídit si na ně nějaký šikovný zásobník, což je opět výzva pro tvořivé švadlenky. Nashromážděné sáčky se hodí třeba při opětovném nákupu stejného zboží (pečivo, zelenina, ovoce, luštěniny na váhu). Bytelné dózy, ze kterých už dávno zmizela zmrzlina, se mohou proměnit například v květináče, zásobníky na suroviny nebo sloužit pro transport všelijakých dobrot.

I když je co do spotřeby obalů jasným favoritem kuchyně, odpad z koupelny bývá různorodější a pro recyklaci složitější – dávkovače na mýdlo, všelijaká udělátka od kosmetiky, obaly sprchových gelů, tuby, ve kterých už došla pasta… I tady ale můžeme najít zelenější obalové alternativy.

Ti, kdo rádi vědí, čím se denně krášlí, mohou přírodě i sobě pomoci výrobou vlastní kosmetiky. Sehnat na takové výrobky bytelné dávkovače a dózy, které vydrží více než týdenní používání, už dnes není problém. Stejně tak jsou v publikacích i na internetu k mání stovky různých receptů na domácí verze pleťových vod, krémů, šampónů i zubních past. Kdo radši vsází na jistotu, může na specializovaných kurzech načerpat inspiraci od opravdových znalců.

Odměna za vratný plech

I v oblasti kosmetiky ale existují průkopníci, kteří zákazníkům nabízí špičkové produkty ve vratných obalech – třeba česká Naturinka. Její krémy obsahující za studena lisované extrakty putují do světa v plechových dózách. Ty se po vyprázdnění vrací zpět k výrobci, aby posloužily dalším zájemcům. Poctivý recyklátor za ně jako poděkování obdrží zboží v hodnotě odpovídající počtu odevzdaných dóz.

Ekologické i ekonomické jsou také náhradní díly a náplně, třeba v případě hlav do holicích strojků, tekutého mýdla nebo osvěžovače vzduchu. Vyznavačky zdravého životního stylu se mohou rozloučit s jednorázovými hygienickými pomůckami. Menstruační kalíšky a látkové vložky dokážou nahradit tuny zbytečně vyhozeného plastu, zejména když si každý tampón a vložka dopřávají luxus vlastního župánku. Moderní kalíšky a látkové vložky jsou k mání v mnoha různých originálních designech a neobsahují toxické látky jako jejich vybělená a naparfémovaná jednorázová konkurence.

V sortimentu drogerie je dobré se zaměřit na koncentráty, nejlépe s ekologickými certifikáty. Balení koncentrátu vydrží díky nižšímu dávkování mnohem déle a většinou bývá i příjemně levnější než srovnatelné prostředky obsahující více vody či jiných plnidel. Výborným zástupcem této kategorie jsou koncentrované tekuté prací prostředky rakouské značky Frosch.

A teď hurá ven – na výlet, do práce a nebo do školy. Mikrotenové sáčky na svačiny ale mají zákaz výjezdu. Místo nich si do batůžku dejte látkové sáčky na svačinu. Neprotečou, vydrží opravdu dlouho a ještě potěší mnoha veselými vzory. Kdo má radši pevnější obaly, ale netouží po bisfenolu A, ftalátech a dalších jedech, které se mohou do jídla uvolňovat z nekvalitních plastů, může sáhnout třeba po zdravém FreeWater boxu. Tento český výrobek navíc po pouhém pootočení horního dílu nabídne druhou, zvětšenou velikost. Svačinu pro nejmenší členy výpravy bez problému pojme praktická zelená kapsička. Pro ty, kteří jídlo z plastu z jakéhokoliv důvodu opravdu nemusí, je tu například řada dóz z odolného skla v silikonovém ochranném obalu od Lifefactory.

Nástupci PET lahví

Dalším úhlavním nepřítelem luhů a hájů jsou PET lahve, které budou rozšiřovat skládky ještě desítky let poté, co splnily svoji jednorázovou misi. I ty není problém vystrnadit.
Lahev
Kandidátů je hned několik – třeba česká Zdravá lahev, elegantní skleněná ReTap nebo barevné skleněné rošťandy v pestrých silikonových kabátcích od Lifefactory. A pokud už doma nějakou tu prázdnou PET lahev máte, můžete si ji nechat třeba na stáčené víno nebo burčák z oblíbené vinotéky. I když ve skleněné lahvi s uzávěrem na klip, v jaké se prodávají třeba olivové oleje, to jiskrnému moku bude slušet ještě víc.

Pokud míříte na oslavu, není od věci zamyslet se, zda je dárek opravdu nutné balit do těžko recyklovatelného křídového balicího papíru a ještě ho korunovat obří plastovou stuhou. Pokud víte, že tím oslavence neurazíte, zkuste se poohlédnout po nějaké ekologičtější inspiraci, která po svých dvou minutách slávy nezabere půlku odpadkového koše. Místo blýskavé stužky provázek z přírodních vláken a k tomu obyčejný balicí papír v nahnědlém odstínu – taková kombinace navodí atmosféru časů našich babiček. Pokročilejší jedinci si mohou udělat i úplně bezobalové Vánoce a ušetřené peníze investovat třeba do rundy svařáku.

Mimčo bez „jednorázovek“

Pokud do vaší rodiny přibude nebo už přibylo miminko, máte plno dalších příležitostí, jak získat bobříky za vzornou bezobalovost. Mezi maminkami získává stále větší oblibu trojkombinace suchých ubrousků, přírodního oleje na dětské zadečky a ředící lahvičky pro přípravu mycí emulze. S pomocí těchto ingrediencí totiž snadno vyrobí vlhčené ubrousky, které předčí drahé předpřipravené exempláře. Ty navíc mohou obsahovat chemické látky a ještě jsou distribuované v důkladných plastových obalech.

Renesanci po právu zažívají také látkové pleny, které dnes existují v mnoha moderních variantách. Na rozdíl od těch jednorázových jsou nejen ekologičtější (z hlediska obalu i celkového používání), ale i levnější a zdravější. K mání jsou také pratelné vložky do podprsenky, látkové ubrousky pro péči o nejmenší nebo nejrůznější sáčky a pytlíky třeba na použité plenky.

A na závěr ještě jeden moudrý citát ideální pro chvíle, kdy se někdo bude vrtět hlavou nad vašimi vlastnoručně ušitými látkovými sáčky nebo se podivovat, co exotického se vám to třepotá na šňůře:

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Jan Werich

Webové stránky vytvořil tým ReSyst.cz